- Mfr. #:
- ISL6297CRZ
- Description:
- Battery Management W/ANNEAL 4 2V LI-ION /LI POLYMER CHRGR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Package / Case: | QFN EP |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Battery Type: | Li-Ion, Li-Polymer |
| Series: | ISL6297 |
| Product: | Charge Management |
| Product Category: | Battery Management |
| Product Type: | Battery Management |
| Type: | Battery Charger |
| Factory Pack Quantity: | 75 |
| Output Voltage: | 4.2 V |
| Width: | 4 mm |
| Length: | 4 mm |
| Output Current: | 1 A |
| Height: | 0.95 mm (Max) |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Request a quote ISL6297CRZ at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of ISL6297CRZ In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
ISL6297CRZ Price & Stock
Intersil ISL6297CRZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | ISL6297CRZ | 993 | 10.65 | 10.65 | 10.22 | 9.80 | 9.80 | 2020-04-01T08:50:27Z |
| Avnet | ISL6297CRZ | - | - | - | - | - | - | 2020-04-01T01:45:05Z |
| LTL Group | 4895479 | 728 | - | - | - | - | - | 2020-04-01T06:58:42Z |
| Chip Components | ISL6297CRZ | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Sierra IC | ISL6297CRZ | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | ISL6297CRZ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for ISL6297CRZ due to regional differences or acquisition. ISL6297CRZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- ISL6297CRZ-T Renesas Electronics America Inc | Integrated ...
- ISL6297CRZ by Renesas Electronics Battery Chargers | Avnet
- ISL6297CRZ Intersil - Datasheet PDF & Technical Specs
- ISL6297CRZ-T Datasheet(PDF) - Intersil Corporation
- ISL6297CRZ Datasheet(PDF) - Renesas Technology Corp
- ISL6297CRZ datasheet - Li-ion/li Polymer Battery Charger - Digchip
- FREE SHIPPING ISL6297CRZ 16-QFN ISL6297C 6297 ...FREE SHIPPING ISL6297CRZ 16 QFN ISL6297C 6297 ...
- ISL6297CRZ-T datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive