- Mfr. #:
- ISL6306CRZ
- Description:
- Switching Controllers W/ANNEAL 4-PHS VR11 CNTRLR COM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Product Category: | Switching Controllers |
| Product Type: | Switching Controllers |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Package / Case: | QFN EP |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Series: | ISL6306 |
| Duty Cycle - Max: | 66.7 % (Typ) |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Input Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Current: | 15 mA |
| Output Current: | 130 A |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Switching Frequency: | 1 MHz |
| Output Voltage: | 0.5 V to 1.6 V |
| Unit Weight: | 0.003598 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. ISL6306CRZ is now available at OMO. Request a quote of ISL6306CRZ please use the request quote or email us a RFQ.
ISL6306CRZ Price & Stock
Intersil ISL6306CRZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4895488 | 83 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Chip Components | ISL6306CRZ | 12,268 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T03:56:14Z |
| Direct Components | ISL6306CRZ | 10,019 | - | - | - | - | - | 2019-07-02T03:21:47Z |
| GreenTree Electronics | ISL6306CRZ | 1,774 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | ISL6306CRZ | 1,251 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | ISL6306CRZ | 178 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | ISL6306CRZ | 169 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| North Star Micro | ISL6306CRZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | ISL6306CRZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | ISL6306CRZ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for ISL6306CRZ due to regional differences or acquisition. ISL6306CRZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- ISL6306CRZ Renesas / Intersil
- ISL6306CRZ Renesas Electronics America Inc
- ISL6306CRZ RENESAS | C1530500 - LCSC Electronics
- 4351 products
- Intersil ISL6306CRZ-TK - Voltage Regulators - SwitchingISL6306CRZ-T Renesas | Distributors, Price Comparison, and ...
- 1x NEW ISL6306CRZ ISL6306 CRZ QFN 40pin Power IC ...10x NEW ISL6306CRZ ISL6306 CRZ QFN 40pin Power IC ...
- ISL6306CRZ Datasheet(PDF) - Renesas Technology Corp
- ISL6306CRZ-T - Electronic - SPB-Global
- ISL6306CRZ-TK Datasheet(PDF) - Intersil Corporation