- Mfr. #:
- ISL6615IBZ
- Description:
- Gate Drivers SPIN OF ISL6594D 2X DRIVE 3 3V PWM LOGIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Data-Interface | Synchronous |
| Package-Case | SOIC-8 Narrow |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Product Category | PMIC - Gate Drivers |
| Voltage-Supply-Analog | Non-Inverting |
| Configuration | Inverting Non-Inverting |
| Manufacturer | Intersil |
| Series | ISL6615I |
| Type | Half-Bridge |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Sigma-Delta | 6.8 V ~ 13.2 V |
| Operating-Supply-Current | 4.5 mA |
| Output-Current | 4 A |
| Voltage-Supply-Digital | 36V |
| Dynamic-Range-ADCs-DACs-db-Typ | 2.5A, 4A |
| Number-of-Drivers | 2 Driver |
| Resolution-Bits | 2 |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Operating-Temperature | 13ns, 10ns |
| Supply-Voltage-Max | 13.2 V |
| Rise-Time | 13 ns |
| Fall-Time | 10 ns |
| Unit-Weight | 0.005044 oz |
| Mounting-Type | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| S-N-Ratio-ADCs-DACs-db-Typ | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
| Number-of-ADCs-DACs |
More Information
Part No. ISL6615IBZ is now available at OMO. Request a quote of ISL6615IBZ please use the request quote or email us a RFQ.
ISL6615IBZ Price & Stock
Intersil ISL6615IBZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4896931 | 1,394 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| C Plus Electronics | ISL6615IBZ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | ISL6615IBZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for ISL6615IBZ due to regional differences or acquisition. ISL6615IBZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- High-Frequency 6A Sink Synchronous MOSFET Drivers With
- ISL6615IBZ-T Intersil Power Management Ics
- ISL6615 Datasheet
- Apr 24, 2008
- ISL6615IBZ INTERSIL SOIC-8 Power Transformers
- ISL6615 Renesas Electronics America Inc
- ISL6615AIBZ Renesas / Intersil
- Buy Isl6615ibz,Bom List,Integrated Circuit Chip Product on ...
- ISL6615: High-Frequency 6A Sink Synchronous MOSFET ...
- 6615 Marking, PDF