- Mfr. #:
- IXFA4N60P3
- Description:
- MOSFET Polar3 HiPerFETs MOSFET w/Fast Diode
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Package / Case: | TO-263-3 |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Manufacturer: | IXYS |
| Brand: | IXYS |
| Series: | IXFA4N60P |
| Tradename: | HiPerFET |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 600 V |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Id - Continuous Drain Current: | 4 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 2.2 Ohms |
| Unit Weight: | 0.068654 oz |
More Information
- Electrical Vehicle DC Fast Chargers
- DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.
IXFA4N60P3 Price & Stock
IXYS IXFA4N60P3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IXFA4N60P3-ND | - | - | - | 10.62 | 10.62 | 10.62 | 2020-04-26T13:19:45Z |
| TME | IXFA4N60P3 | - | 892.64 | 636.39 | 636.39 | 636.39 | 636.39 | 2020-04-26T09:51:30Z |
| North Star Micro | IXFA4N60P3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXFA4N60P3 due to regional differences or acquisition. IXFA4N60P3 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V
AD5242BRUZ1M distributor
- IXFA4N60P3 IXYS
- IXFA4N60P3
- IXFA4N60P3 IXYS | Discrete Semiconductor Products
- 10PCS IXFA4N60P3 TO-263
- IXFA4N60P3 MOSFET. Datasheet pdf. Equivalent
- IXFY4N60P3 IXFA4N60P3 IXFP4N60P3
- IXFA4N60P3 TO-263 600V 4A - AliExpressIXFQ60N50P FQA170N06 FQA160N08 FQL40N50F ...
- PolarP3 Adv Final - Product Advertisement - IXFA4N60P3