- Mfr. #:
- JAN1N6316US
- Description:
- Zener Diodes Zener Diodes
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | B-SQ-MELF-2 |
| Zener Current: | 90 mA |
| Ir - Reverse Current: | 5 uA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 4.95 mm |
| Vz - Zener Voltage: | 4.7 V |
| Test Current: | 20 mA |
| Width: | 2.16 mm |
| Height: | 2.16 mm |
| Zz - Zener Impedance: | 17 Ohms |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Pd - Power Dissipation: | 0.5 W |
| Voltage Regulation Accuracy: | 0.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Voltage Temperature Coefficient: | - 0.028 %/C, 0.032 %/C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
JAN1N6316US is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
JAN1N6316US Price & Stock
Microsemi JAN1N6316US pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JAN1N6316US-ND | - | - | - | 93.01 | 93.01 | 93.01 | 2019-12-11T13:56:20Z |
Alternate Names
Microsemi has several brands around the world that may have alternate names for JAN1N6316US due to regional differences or acquisition. JAN1N6316US may also be known as the following names:
- MSC
- APT
- NES
- BKC
- MICROSEMI CORP
- APD
- MICROSEM
- SEMI
- VARO
- SEMICON
- Microsemi Corporation
- SEN
- LMI
- DIGI
- MCS
- MICROS
- CDWR
- SCN
- CDKF
- ASP
- DAS
- SILICON GENERAL
- CCZL
- PPC
- JAN
AD5242BRUZ1M distributor
- JAN1N6316US - Discrete Semiconductor Products
- JAN1N6316US Microchip / Microsemi
- JAN1N6316US (#8092)
- VPT Components | JAN1N6316US - Datasheet PDF & Tech Specs
- JAN1N6316US | Microchip Technology | Zener Diodes
- [zener Single] Jan1n6316us Diode Zener 4.7v 500mw Melf
- Buy JAN1N6316US from Microchip Technology | In Stock | www ...
- Product Search
- JAN1N6332US Price & Stock