- Mfr. #:
- JANTX1N4460
- Description:
- Zener Diodes Zener Diodes
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-41-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Vz - Zener Voltage: | 6.2 V |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 4.06 mm |
| Zz - Zener Impedance: | 4 Ohms |
| Diameter: | 2.16 mm |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Zener Current: | 10 uA |
| Pd - Power Dissipation: | 1.5 W |
| Vf - Forward Voltage: | 1 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.004833 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Height: | - |
| Voltage Temperature Coefficient: | - |
| Width: | - |
| Voltage Regulation Accuracy: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
Request a quote JANTX1N4460 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of JANTX1N4460 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
JANTX1N4460 Price & Stock
Semtech JANTX1N4460 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 947-JANTX1N4460 | - | 135.82 | 123.48 | 104.98 | 82.14 | 74.08 | 2020-01-06T11:52:52Z |
| Florida Circuit | JANTX1N4460 | 61 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:38Z |
Alternate Names
Semtech has several brands around the world that may have alternate names for JANTX1N4460 due to regional differences or acquisition. JANTX1N4460 may also be known as the following names:
- SEMTECH CORP
- SEM
- SEMTEC
- SEMT
- SEMTECH CORPORATION
- SEMTCH
- SEMTECH ELECTRONICS LTD
- SEMTECH INTERNATIONAL
- SMH
- SEMTECH INTL
- SEMTECHCO
- SEMTECHCORR
- SEMTECH CORPOR
- SEMTECH (VA)
- SEMTECH/NONE
- SEMTECH ELECTRONICS LIMITED
- SEMTECH/ PDE
- SEMTECH/79'S
- SEMTECH CORPIS CHRISTI
- SEMTECH LTD
- SEMTECH Pb-free
- SEMTECH-COMMERCIAL
AD5242BRUZ1M distributor
- JANTX1N4460 Microchip / Microsemi
- JANTX1N4460 Microchip Technology
- jantx1n4460 (#9026)
- MICROSEMI JANTX1N4460 Discretes zener JANTX ...
- JANTX1N4460 Datasheet(PDF) - Microsemi Corporation
- 1N4460JTX MSC JANTX1N44601N4460JTX MICROSE JANTX1N4460
- JANTX1N4460 - Microchip Technology
- 1N4460JANTX/T/R by Micross Components Zener Diodes