- Mfr. #:
- KMPC8360ZUALFG
- Description:
- Microprocessors - MPU 8360 TBGA NONENCRP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Core: | e300 |
|---|---|
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Package / Case: | TBGA-740 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Processor Series: | PowerQUICC II Pro |
| Brand: | NXP / Freescale |
| Manufacturer: | NXP |
| RoHS: | N |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| Memory Type: | L1 Cache |
| Instruction Type: | Floating Point |
| Interface Type: | Ethernet, I2C, PCIe, SPI, UART, USB |
| Maximum Clock Frequency: | 667 MHz |
| Number of Timers/Counters: | 4 x 32 bit |
| L1 Cache Instruction Memory: | 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| I/O Voltage: | 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Operating Supply Voltage: | 1.3 V |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.380398 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# KMPC8360ZUALFG is available at OMO Electronic, see description of KMPC8360ZUALFG as below .
use the request quote form to request KMPC8360ZUALFG price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for KMPC8360ZUALFG depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
KMPC8360ZUALFG Price & Stock
Freescale Semiconductor KMPC8360ZUALFG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | KMPC8360ZUALFG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Freescale Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for KMPC8360ZUALFG due to regional differences or acquisition. KMPC8360ZUALFG may also be known as the following names:
- FREESCALE
- FREESCAL
- FREE
- FSL
- FREESC
- FRS
- FREESCALE SEMI
- FRE
- FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
- FREESCA
- FREESCALE SEMICONDUC
- FREESCALE SEMIC
- FREESCALE-PB
- FREESCALES
- FRESSCAL
- FREESCALE/PBF
- FRS/MOT
- FREESCALE SEMICONDUCTORS
- FREESCALE SEMICOND
- Motorola (Freescale)
- Freescale Semiconductor - NXP
- FREESCALE SEMICON
- FREESCALE-ROHS
- FREESCALE SEMICONDUCTOR HONG
- FREESCALE-PBFREE
AD5242BRUZ1M distributor
- KMPC8360ZUALFG NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- Freescale Semiconductor KMPC8360ZUALFG
- NXP / Freescale KMPC8360ZUALFG
- KMPC8360ZUALFG NXP MPU
- MPC 8360 E C ZU AJ D G AMPC8358E PowerQUICC II Pro Processor Revision 2.1 ...
- KMPC8360ZUALFG - Stok ada.Pengedar Micro-Semiconductor.com ...
- Bileog SonraĆ KMPC8360ZUALFG NXP USA Inc. Leabaithe
- KMPC8360ZUALFG oleh ExceStore |Saham KMPC8360ZUALFG di ...