- Mfr. #:
- L4949N
- Description:
- LDO Voltage Regulators 5V 100mA w/Power-On
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Package / Case: | PDIP-8 |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Series: | L4949 |
| Output Type: | Fixed |
| Length: | 9.27 mm |
| Width: | 6.35 mm |
| Height: | 5.33 mm (Max) |
| Input Voltage MIN: | 5 V |
| Output Voltage: | 5 V |
| Load Regulation: | 30 mV |
| Input Voltage MAX: | 28 V |
| Quiescent Current: | 260 uA |
| Dropout Voltage - Max: | 250 mV at 10 mA |
| Line Regulation: | 20 mV |
| Ib - Input Bias Current: | 150 uA |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Output Current: | 100 mA |
| Reference Voltage: | 1.23 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Voltage Regulation Accuracy: | 1 % |
| Dropout Voltage: | 0.1 V |
| Unit Weight: | 0.032805 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. L4949N is now available at OMO. Request a quote of L4949N please use the request quote or email us a RFQ.
L4949N Price & Stock
STMicroelectronics L4949N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| J2 Sourcing | L4949N | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| Classic Components | L4949N | 23 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| C Plus Electronics | L4949N | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for L4949N due to regional differences or acquisition. L4949N may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- l4949 - 100 mA, 5.0 V, Low Dropout Voltage Regulator with ...
- L4949N Datasheet | ON SemiconductorL4949N Datasheet, Equivalent, Voltage Regulator.
- L4949N onsemi
- L4949N Datasheet(PDF) - ON SemiconductorL4949N Datasheet(PDF) - Motorola, Inc
- L4949, NCV4949 Datasheet by ON Semiconductor
- L4949 Multifunction Very Low Dropout Voltage Regulator
- L4949N Datasheet PDF , ON-Semiconductor