- Mfr. #:
- L6521
- Description:
- Display Drivers & Controllers LV Smart Ballast CTR Half Bridge BJT FET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Package-Case | SO-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Dimming | No |
| Series | L6521 |
| Product Category | IC Chips |
| Product | Controller |
| Type | CFL/TL Controller |
| Current-Supply | 8mA |
| Frequency | 46kHz ~ 47.2kHz |
| Voltage-Supply | 10.5 V ~ 18.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 10.5 V to 18.5 V |
| Unit-Weight | 0.017870 oz |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Current-Output-Source-Sink | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 150 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: L6521 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy L6521,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
L6521 Price & Stock
STMicroelectronics L6521 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | L6521-ND | - | - | - | - | - | 6.19 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Avnet | L6521 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | L6521 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-24T08:10:19Z |
| LTL Group | 4907935 | 1,376 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| North Star Micro | L6521 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | L6521 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for L6521 due to regional differences or acquisition. L6521 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- L6521 STMicroelectronics | Integrated Circuits (ICs)
- L6521 STMicroelectronics
- L6521 Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- L6521 STMicroelectronics | C1523817 - LCSC Electronics
- 320 products
- Men's Slim Everyday Flex Jeans in Riverly Wash
- Highly integrated ballast controller for TL and CFL
- Mar 9, 2011
- Li-Ion, 3.7V, 1450 mAh, Ultra High Capacity Battery ...
- STMicroelectronics L6521
- BNA-WB-L6521 PDA Battery, Replacement for HP 365748 ...