- Mfr. #:
- L6569A
- Description:
- Gate Drivers Hi-Volt Half Bridge
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Data-Interface | Synchronous |
| Configuration | Self-Oscillating |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Voltage-Supply-Analog | RC Input Circuit |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Series | L6569 |
| Product Category | IC Chips |
| Product | Half-Bridge Drivers |
| Type | Half-Bridge |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage-Supply-Digital | 600V |
| Operating-Supply-Current | 25 mA |
| Number-of-Drivers | 2 Driver |
| Resolution-Bits | 2 |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Dynamic-Range-ADCs-DACs-db-Typ | 170mA, 270mA |
| Sigma-Delta | 10 V ~ 16.6 V |
| Supply-Voltage-Min | 10 V |
| Unit-Weight | 0.032805 oz |
| Mounting-Type | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Operating-Temperature | - |
| S-N-Ratio-ADCs-DACs-db-Typ | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
| Number-of-ADCs-DACs |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
L6569A is available at OMO Electronic.We can offer L6569A for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
L6569A Price & Stock
STMicroelectronics L6569A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | L6569A | 26 | 14.77 | 13.16 | 11.48 | 11.48 | 11.48 | 2020-01-26T15:42:58Z |
| Avnet | L6569A | - | - | - | - | - | 7.49 | 2020-01-28T03:45:07Z |
| element14 APAC | 1131994 | - | 18.49 | 16.65 | 13.38 | 9.14 | 9.14 | 2020-01-25T15:05:48Z |
| Newark | 56P8567 | - | - | - | - | - | 7.14 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| Farnell | 1131994 | - | 13.45 | 13.45 | 10.83 | 7.83 | 7.55 | 2020-01-28T02:53:26Z |
| Epart123 | L6569A | 12,000 | - | - | - | - | 6.87 | 2020-01-23T11:00:16Z |
| Component Sense | L6569A | 437 | - | - | - | - | - | 2020-01-27T22:32:34Z |
| LTL Group | 4907971 | 751 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Quest | L6569A | 29 | 16.65 | 13.87 | 11.10 | 11.10 | 11.10 | 2020-01-28T11:12:13Z |
| Resion | L6569A | 1,244 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Bison Technologies | L6569A-154221-STMICROELECTRONICS | 669 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Bison Technologies | L6569A-254857-STMICROELECTRONICS | 100 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Chip 1 Exchange | L6569A | 574 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| OMO Electronics | 173053 | 2,074 | - | - | 5.43 | 3.76 | 3.76 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| Dana Microsystems | L6569A | 1,742 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| Abacus Technologies | L6569A | 10,164 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | L6569A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | L6569A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | L6569A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for L6569A due to regional differences or acquisition. L6569A may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- L6569A STMicroelectronics
- L6569A STMicroelectronics | Integrated Circuits (ICs)
- L6569A Datasheet | STMicroelectronics
- L6569A Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- STMicroelectronics L6569A - Gate Drivers
- an880-the-l6569-a-new-high-voltage-ic-driver-for- ...
- by G Calabrese · 2003 · Cited by 1
- 5PCS L6569AD L6569A HIGH VOLTAGE HALF BRIDGE ...5PCS L6569A HIGH VOLTAGE HALF BRIDGE DRIVER ...
- L6569A High Voltage Half Bridge Driver ICL6569A Datasheet