- Mfr. #:
- LD1085V36
- Description:
- LDO Voltage Regulators 3.6V 3.0A Positive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Series: | LD1085V |
| Output Type: | Fixed |
| Height: | 9.15 mm (Max) |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Width: | 4.6 mm (Max) |
| Input Voltage MAX: | 30 V |
| Output Voltage: | 3.6 V |
| Output Current: | 3 A |
| Length: | 10.4 mm (Max) |
| Dropout Voltage: | 1.3 V |
| Dropout Voltage - Max: | 1.3 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Voltage Regulation Accuracy: | 1 % |
| Unit Weight: | 0.211644 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote LD1085V36 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of LD1085V36 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
LD1085V36 Price & Stock
STMicroelectronics LD1085V36 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4910059 | 578 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Chip 1 Exchange | LD1085V36 | 1,200 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Sierra IC | LD1085V36 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD1085V36 due to regional differences or acquisition. LD1085V36 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- LD1085V36 STMicroelectronics
- LD1085V36 STMicroelectronics | Integrated Circuits (ICs)
- LD1085V36 Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- LD1085V36 STMicroelectronics - Voltage Regulators - Linear
- LD1085V36 datasheet - 1.25 to 28V, Adjustable Low Drop ...
- LD1085V36 STMicroelectronics - Datasheet PDF & ...
- LD1085V36 Price & Stock
- STMicroelectronics LD1085V36
- LD1085V36 IC REG LDO POS 3A 3.6V TO-220 ... - Datasheetz