- Mfr. #:
- LD2985AM18R
- Description:
- IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Supplier-Device-Package | SOT-23-5 |
| Package-Case | SC-74A, SOT-753 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Voltage-Input | 2.5 V ~ 16 V |
| Current-Output | 150mA |
| Voltage-Output | 1.8V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.28V @ 150mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LD2985AM18R at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LD2985AM18R Price & Stock
STMicroelectronics LD2985AM18R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4910310 | 1,884 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Chip Components | LD2985AM18R | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Bison Technologies | LD2985AM18R-131231-STMICROELECTRONICS | 1,234 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD2985AM18R-217856-ST | 1,234 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Abacus Technologies | LD2985AM18R | 3,834 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | LD2985AM18R | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | LD2985AM18R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | LD2985AM18R | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | LD2985AM18R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD2985AM18R due to regional differences or acquisition. LD2985AM18R may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- LD2985AM18R STMicroelectronics
- LD2985AM18R STMicroelectronics | Integrated Circuits (ICs)
- LD2985AM18R Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- LD2985
- LD2985AM18R STMicroelectronics
- LD2985AM18R IC chip | 1.8V 5 Terminals 1 Regulators PMIC
- LD2985AM18R datasheet - 1.8V- Very Low Drop And ...
- LD2985AM18R - SOT-23-5 150mA Positive Fixed
- LD2985AM18R datasheet & applicatoin notes
- LD2985AM18R Datasheet pdf - ERY LOW DROP AND ...