- Mfr. #:
- LFB037CTP
- Description:
- LED Light Pipes LFB 3mm LightPipe 0.370" Length
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | VCC |
| Brand: | VCC |
| Body Shape: | Tubular |
| Product: | Rigid Light Pipes |
| Mounting Style: | Press Fit |
| Material: | Polycarbonate |
| Water / Moisture Rating: | Non Water Resistant |
| Series: | LFB |
| Product Category: | LED Light Pipes |
| Product Type: | LED Light Pipes |
| Subcategory: | LED Indication |
| Color: | Diffused |
| Packaging: | Bulk |
| Dimensions: | 9.5 mm x 2.84 mm |
| Body Length: | 9.5 mm |
| Mounting Hole Size: | 3 mm |
| LED Size: | 3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Panel Thickness Dimension: | 1.02 mm to 2.36 mm |
| Vf - Forward Voltage: | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
LFB037CTP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
LFB037CTP Price & Stock
VCC LFB037CTP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LFB037CTP-ND | 5,076 | 4.32 | 3.09 | 2.02 | 1.13 | 0.882 | 2020-03-26T12:52:47Z |
| RS Components | 1371179 | 625 | - | - | - | 1.21 | 1.05 | 2020-03-26T22:18:21Z |
| RS Components | 1371340 | 175 | - | - | 2.27 | 1.17 | 1.17 | 2020-03-26T22:18:21Z |
| Onlinecomponents.com | LFB037CTP | 5,092 | - | - | - | 0.898 | 0.863 | 2020-03-26T11:06:36Z |
| Mouser | 593-LFB037CTP | 8,417 | 4.46 | 3.22 | 2.10 | 1.18 | 0.983 | 2020-03-25T14:36:23Z |
| element14 APAC | 2672898 | 308 | 5.01 | 3.62 | 2.37 | 1.33 | 1.23 | 2020-03-26T02:38:38Z |
| Component Distributors Inc. | LFB037CTP | - | - | - | - | 1.98 | 1.20 | 2020-03-26T06:33:21Z |
| Arrow Electronics | LFB037CTP | 350 | 3.58 | 2.39 | 1.70 | 1.07 | 0.928 | 2020-03-25T14:36:23Z |
| Electro Sonic | LFB037CTP | 5,092 | - | - | - | 0.925 | 0.889 | 2020-03-26T08:55:41Z |
| Master Electronics | LFB037CTP | 5,092 | - | - | - | 0.898 | 0.863 | 2020-03-26T09:11:31Z |
| Integra Electronics | LFB037CTP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-26T05:14:53Z |
| Farnell | 2672898 | 308 | - | 3.43 | 1.98 | 1.02 | 1.02 | 2020-03-26T01:48:52Z |
| Newark | 76Y7024 | 698 | 4.46 | 3.22 | 2.10 | 1.18 | 0.983 | 2020-03-25T14:36:23Z |
| Hawk Electronics | LFB037CTP | - | - | - | - | 1.05 | 0.954 | 2020-03-26T15:31:32Z |
| Allied Electronics & Automation | 70724608 | - | - | - | - | 1.98 | 1.98 | 2020-03-26T10:33:31Z |
| NetroFlash | LFB037CTP | 2,470 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Verical | LFB037CTP | 350 | - | - | 1.70 | 1.07 | 0.928 | 2020-03-25T14:36:23Z |
| Verical | LFB037CTP | 5,092 | - | - | - | 1.48 | 1.48 | 2020-03-26T17:53:41Z |
| Ameya360 | LFB037CTP | - | - | - | - | 1.39 | 1.39 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| Abacus Technologies | LFB037CTP | 5,082 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | LFB037CTP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
VCC has several brands around the world that may have alternate names for LFB037CTP due to regional differences or acquisition. LFB037CTP may also be known as the following names:
AD5242BRUZ1M distributor
- LFB037CTP Visual Communications Company - VCC
- LFB037CTP VCC
- Lightpipe Clear Rigid Linear .118" Poly UL 94 ... - VCClite
- VCC (Visual Communications Company) LFB037CTP LED ...
- LFB037CTP VCC - LEDs - Distributors, Price Comparison, ...
- vcc (visual communications company) lfb037ctp
- VCC LFB037CTP
- LFB037CTP VCC, Panel Mount LED Light Pipe, Clear ...
- LFB037CTP