- Mfr. #:
- LFB050CTP
- Description:
- LED Light Pipes LFB 3mm LightPipe 0.500" Length
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | VCC |
| Brand: | VCC |
| Body Shape: | Tubular |
| Product: | Rigid Light Pipes |
| Mounting Style: | Press Fit |
| Material: | Polycarbonate |
| Water / Moisture Rating: | Non Water Resistant |
| Series: | LFB |
| Product Category: | LED Light Pipes |
| Product Type: | LED Light Pipes |
| Subcategory: | LED Indication |
| Color: | Diffused |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Hole Size: | 3 mm |
| LED Size: | 3 mm |
| Dimensions: | 12.7 mm x 2.84 mm |
| Body Length: | 12.7 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Panel Thickness Dimension: | 1.02 mm to 2.36 mm |
| Vf - Forward Voltage: | - |
More Information
The price and lead time for LFB050CTP depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LFB050CTP Price & Stock
VCC LFB050CTP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LFB050CTP-ND | 13,619 | 4.33 | 3.10 | 2.02 | 1.14 | 0.885 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| RS Components | 1371349 | 225 | - | - | 2.27 | 1.17 | 1.17 | 2020-03-26T22:18:21Z |
| RS Components | 1371180 | 50 | - | - | - | 1.21 | 1.05 | 2020-03-26T22:18:21Z |
| Onlinecomponents.com | LFB050CTP | 3,500 | - | - | - | 0.901 | 0.866 | 2020-03-27T11:05:56Z |
| Mouser | 593-LFB050CTP | 13,993 | 4.26 | 3.09 | 2.02 | 1.13 | 1.04 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| element14 APAC | 2672899 | 133 | 5.01 | 3.62 | 2.37 | 1.33 | 1.23 | 2020-03-27T03:13:49Z |
| Component Distributors Inc. | LFB050CTP | - | - | - | - | 1.99 | 1.20 | 2020-03-27T06:30:07Z |
| Arrow Electronics | LFB050CTP | 35 | 3.60 | 2.76 | 1.89 | 1.10 | 0.934 | 2020-03-26T15:47:16Z |
| Master Electronics | LFB050CTP | 3,500 | - | - | - | 0.901 | 0.866 | 2020-03-27T09:10:37Z |
| Electro Sonic | LFB050CTP | 3,500 | - | - | - | 0.928 | 0.892 | 2020-03-27T08:38:43Z |
| Integra Electronics | LFB050CTP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-27T05:11:14Z |
| Farnell | 2672899 | 253 | - | 3.52 | 2.03 | 1.04 | 1.04 | 2020-03-27T02:09:52Z |
| Hawk Electronics | LFB050CTP | - | - | - | - | 1.05 | 0.957 | 2020-03-27T15:27:22Z |
| Newark | 76Y7025 | - | - | - | - | 1.19 | 0.986 | 2020-03-26T02:45:51Z |
| Allied Electronics & Automation | 70724609 | - | - | 1.99 | 1.99 | 1.99 | 1.99 | 2020-03-27T11:04:22Z |
| Verical | LFB050CTP | 3,500 | - | - | - | 1.45 | 1.45 | 2020-03-27T17:52:54Z |
| Ameya360 | LFB050CTP | - | - | - | - | 1.19 | 1.19 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| Abacus Technologies | LFB050CTP | 5,082 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
Alternate Names
VCC has several brands around the world that may have alternate names for LFB050CTP due to regional differences or acquisition. LFB050CTP may also be known as the following names:
AD5242BRUZ1M distributor
- LFB050CTP Visual Communications Company - VCC
- Lightpipe Clear Rigid Linear .118" Poly UL 94-V0 Panel ...
- LFB050CTP VCC
- LED Light Pipes - LFB050CTP
- VCC (Visual Communications Company) - LFB050CTP
- LFB050CTP Visual Communications Company LED Light ...
- LFB050CTP VCC - LEDs - Distributors, Price Comparison, ...
- LFB050CTP VCC, Panel Mount LED Light Pipe, Clear ...
- LFB050CTP - VCC - Visual Communications Company
- vcc (visual communications company) lfb050ctp - Light Pipes