- Mfr. #:
- LLZ5225B L1
- Description:
- Zener Diodes Zener 500mW 3v0
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor |
| Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | MINIMELF-2 |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Zener Current: | 50 uA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Zz - Zener Impedance: | 30 Ohms |
| Length: | 3.7 mm |
| Vz - Zener Voltage: | 3 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Test Current: | 20 mA |
| Diameter: | 1.6 mm |
| Vf - Forward Voltage: | 1.1 V |
| Unit Weight: | 0.001093 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 200 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LLZ5225B L1 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LLZ5225B L1 Price & Stock
Taiwan Semiconductor LLZ5225B L1 pricing and available inventory.
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for LLZ5225B L1 due to regional differences or acquisition. LLZ5225B L1 may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- LLZ5225B L1 Taiwan Semiconductor
- LLZ5225B Datasheet | Taiwan SemiconductorLLZ5225B Datasheet, Equivalent, Voltage Regulators.
- LLZ5221B
- LLZ5225B datasheet - 500mw Hermetically Sealed Glass Zener ...
- LLZ5222B - Lite-On Semiconductor Corp. - Datasheet.Live
- LLZ5225B Datasheet pdf - Discrete Devices-Diode-Zener ...
- Taiwan Semiconductor LLZ5230B L1
- LLZ5263B 500mW, 2.4V - 56V Surface Mount Zener Diode