- Mfr. #:
- LM140K-15
- Description:
- Linear Voltage Regulators VOLTAGE REGULATOR IC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TO-3 |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| RoHS: | N |
| Product Type: | Linear Voltage Regulators |
| Product Category: | Linear Voltage Regulators |
| Series: | LM140K |
| Output Type: | Fixed |
| Quiescent Current: | 6 mA |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Input Voltage MAX: | 35 V |
| Dropout Voltage - Max: | 2 V |
| Input Voltage MIN: | 17.7 V |
| Load Regulation: | 150 mV |
| Line Regulation: | 150 mV |
| Output Voltage: | 15 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 1 A |
| Unit Weight: | 0.225789 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LM140K-15 Price & Stock
Motorola LM140K-15 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | LM140K-15 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-20T17:29:38Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for LM140K-15 due to regional differences or acquisition. LM140K-15 may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- LM140K-15 Datasheet - Texas InstrumentsLM140K-15/NOPB Datasheet - Texas Instruments
- LM140K-15 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- LM140K | Buy TI Parts | TI.comLM140K Series 3-Terminal Positive Regulators datasheet
- Part LM140K-15
- LM140K-15 Texas Instruments - Voltage Regulators - Linear
- Texas Instruments LM140K-15/883 Linear Regulators
- LM140K-15 Datasheet(PDF) - National Semiconductor (TI)
- LM140K-15 15V 1A Positive Linear Voltage Regulator IC ...