- Mfr. #:
- LM2576-3.3WT
- Description:
- Switching Voltage Regulators 3A Step-Down SMPS Regulator
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-5 |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Shutdown: | Shutdown |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Brand: | Microchip Technology / Micrel |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | LM2576 |
| Topology: | Buck |
| Switching Frequency: | 52 kHz |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Quiescent Current: | 5 mA |
| Input Voltage MAX: | 40 V |
| Input Voltage: | 4 V to 40 V |
| Input Voltage MIN: | 4 V |
| Output Voltage: | 3.3 V |
| Output Current: | 3 A |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.105822 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for LM2576-3.3WT depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LM2576-3.3WT Price & Stock
Microchip LM2576-3.3WT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 998-LM2576-3.3WT | 231 | 13.10 | 13.10 | 9.95 | 9.95 | 9.95 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Arrow Electronics | LM2576-3.3WT | 400 | 11.81 | 11.81 | 9.04 | 9.04 | 9.04 | 2020-01-18T15:42:24Z |
| Digi-Key | LM2576-3.3WT-ND | - | - | - | - | 9.95 | 9.95 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Microchip | LM2576-3.3WT | 3,800 | 13.10 | 13.10 | 9.95 | 8.23 | 7.07 | 2020-01-19T02:02:26Z |
| Avnet | LM2576-3.3WT | - | - | - | - | 6.57 | 6.27 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| TME | LM2576-3.3WT | 315 | 12.20 | 11.23 | 9.26 | 9.26 | 9.26 | 2020-01-17T14:00:49Z |
| Newark | 70Y9168 | - | - | - | - | 10.29 | 10.29 | 2020-01-18T16:03:29Z |
| Verical | LM2576-3.3WT | 400 | - | 11.83 | 9.19 | 9.19 | 9.19 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| C Plus Electronics | LM2576-3.3WT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for LM2576-3.3WT due to regional differences or acquisition. LM2576-3.3WT may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- LM2576-3.3WT Microchip Technology - Digikey
- LM2576-3.3WT Microchip Technology / Atmel
- LM2576-3.3WT by Microchip Technology | DC to ...
- Microchip LM2576-3.3WT - Voltage Regulators - Switching
- Microchip Tech LM2576-3.3WT - C641102
- 25877 products
- LM2576-3.3WT MICROCHIP
- LM2576-3.3WT MICROCHIP TECHNOLOGY - IC: PMIC
- LM2576-3.3WT - Microchip - DC/DC CONV, BUCK, 0.5A
- LM2576-3.3WT - Hitech Semiconductor
- LM2576-3.3WT footprint & symbol by Microchip