- Mfr. #:
- LM3S9B90-IBZ80-C3
- Description:
- ARM Microcontrollers - MCU Stellaris MCU
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | nFBGA |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Processor Series: | Stellaris |
| Tradename: | Stellaris |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Product: | MCU |
| Series: | LM3S |
| Interface Type: | I2C/SPI/SSI/UART |
| Program Memory Type: | Flash |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core: | ARM Cortex M3 |
| Data RAM Size: | 96 kB |
| Maximum Clock Frequency: | 80 MHz |
| Number of I/Os: | 60 I/O |
| Number of Timers/Counters: | 4 Timer |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| I/O Voltage: | 3.3 V |
| Program Memory Size: | 256 kB |
| Number of ADC Channels: | 16 Channel |
| Width: | 10 mm |
| Length: | 10 mm |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Supply Voltage - Max: | 1.365 V |
| Operating Supply Voltage: | 1.3 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.235 V |
| Height: | 1.02 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LM3S9B90-IBZ80-C3 Price & Stock
Texas Instruments LM3S9B90-IBZ80-C3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | LM3S9B90-IBZ80-C3 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-18T07:45:59Z |
| Voyager Components | LM3S9B90-IBZ80-C3-TEXAS INSTRUMENTS | 466 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T02:21:47Z |
| LTL Group | 4088357 | 129 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Sierra IC | LM3S9B90-IBZ80-C3 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | LM3S9B90-IBZ80-C3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM3S9B90-IBZ80-C3 due to regional differences or acquisition. LM3S9B90-IBZ80-C3 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- LM3S9B90-IBZ80-C3 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- LM3S9B90-IBZ80-C3 - OMO ElectronicTexas Instruments LM3S9B90-IBZ80-C3 - OMO Electronic
- LM3S9B90-IBZ80-C3 Texas Instruments 8bit MCU IC MCU 32BIT ...
- LM3S9B90IBZ80C3 | Texas Instruments Distributor | - Sierra IC Inc
- LM3S9B90-IBZ80-C3 Texas Instruments | Mouser Ecuador
- LM3S9B90-IBZ80-C3 Texas Instruments | Mouser Honduras
- Lm3s9b90-ibz80-c3 Embedded Microcontrollers Ic Mcu 32bit ...
- Texas Instruments LM3S LM3S9B90 is supported! - PEmicro
- LM3S9B90-IBZ80-C3Texas Instruments