- Mfr. #:
- LNK353PN
- Description:
- AC/DC Converters 3W (85-265 VAC) 4W (230 VAC)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Brand: | Power Integrations |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Type: | Off Line Converter |
| Tradename: | LinkSwitch-HF |
| Series: | LNK35 |
| Package / Case: | DIP-8 |
| Product Type: | AC/DC Converters |
| Product Category: | AC/DC Converters |
| Input / Supply Voltage - Min: | 85 VAC |
| Duty Cycle - Max: | 63 % |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Output Voltage: | 5.8 V |
| Operating Supply Current: | 280 uA |
| Input / Supply Voltage - Max: | 265 VAC |
| Switching Frequency: | 200 kHz |
| Unit Weight: | 0.080001 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
LNK353PN is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
LNK353PN Price & Stock
Power Integrations LNK353PN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 596-1705-ND | 86 | 4.69 | 4.69 | 4.69 | 4.69 | 4.69 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Mouser | 869-LNK353PN | 111 | 4.76 | 4.76 | 4.22 | 3.51 | 2.93 | 2020-03-27T12:43:13Z |
| Avnet | LNK353PN | 2,980 | - | - | - | - | - | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | LNK353PN | - | - | - | 5.41 | 4.01 | 4.01 | 2020-03-30T07:38:57Z |
| NetroFlash | LNK353PN | 298 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Touchstone Systems | LNK353PN | 6 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| iodParts | LNK353PN | 400 | - | - | - | - | - | 2020-03-30T11:43:09Z |
| Sourceability | LNK353PN | 2,980 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| Sierra IC | LNK353PN | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for LNK353PN due to regional differences or acquisition. LNK353PN may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- LNK353PN Power IntegrationsLNK353/354 - LinkSwitch-HF Family
- LNK353PN | Power Integrations, Inc.
- LNK353PN Power Integrations | Integrated Circuits (ICs)
- LNK353PN DataSheet - Power Integrations, Inc.
- LNK353PN Power Integrations, LNK353PN Datasheet
- LNK353PN datasheet - Specifications: Packaging: Tube
- 20pcs LNK353PN Switch Power IC
- LNK353PN LNK35P in line DIP 7 power management chip ...