- Mfr. #:
- LPC1853JBD208E
- Description:
- ARM Microcontrollers - MCU 32-bit ARM Cortex-M3 Microcontroller Unit
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Packaging: | Tray |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Product: | MCU |
| Package / Case: | LQFP-208 |
| Processor Series: | LPC185x |
| Tradename: | LPC |
| Program Memory Type: | Flash |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Interface Type: | CAN, Ethernet, I2C, SPI, USB |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core: | ARM Cortex M3 |
| Part # Aliases: | 935299799551 |
| Number of ADC Channels: | 8 Channel |
| Program Memory Size: | 512 kB |
| Number of Timers/Counters: | 4 x 32 bit |
| Factory Pack Quantity: | 36 |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Analog Supply Voltage: | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| I/O Voltage: | 2.4 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.4 V |
| Maximum Clock Frequency: | 180 MHz |
| Data ROM Size: | 16 kB |
| Number of I/Os: | 142 I/O |
| Data RAM Size: | 136 kB |
| DAC Resolution: | 10 bit |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.090239 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
- NXP LPC Microcontrollers - All MCUs
- NXP LPC Microcontrollers -High Performance
LPC1853JBD208E Price & Stock
NXP Semiconductors LPC1853JBD208E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | LPC1853JBD208E | 36 | - | - | 89.23 | 89.23 | 63.85 | 2019-11-28T15:00:15Z |
| Digi-Key | LPC1853JBD208E-ND | - | - | - | 88.18 | 88.18 | 88.18 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Verical | LPC1853JBD208E | 36 | - | - | 69.95 | 59.24 | 59.24 | 2019-11-27T17:46:09Z |
| Avnet | LPC1853JBD208E | - | - | - | - | 61.82 | 60.64 | 2019-11-28T02:31:36Z |
| Mouser | 771-LPC1853JBD208E | - | 100.11 | 92.05 | 77.72 | 73.89 | 73.89 | 2019-11-27T21:58:22Z |
| Avnet Europe | LPC1853JBD208E | - | 86.71 | 78.04 | 70.23 | 70.23 | 70.23 | 2019-11-28T08:25:06Z |
| iodParts | LPC1853JBD208E | 108 | - | - | - | - | - | 2019-11-28T04:17:48Z |
| LTL Group | 4091316 | 1,443 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Classic Components | LPC1853JBD208E | 55 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | LPC1853JBD208E | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | LPC1853JBD208E | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | LPC1853JBD208E | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for LPC1853JBD208E due to regional differences or acquisition. LPC1853JBD208E may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- LPC1853JBD208 Product Information
- LPC1853JBD208E NXP Semiconductors
- LPC1853JBD208E NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- LPC1853JBD208E - Nxp - High Performance 32-bit ...
- LPC1853JBD208E NXP Semiconductors - Microprocessors
- LPC1853JBD208E by NXP ARM Based Microcontrollers
- LPC1853JBD208E NXP Semiconductors - Datasheet PDF ...
- NXP Semiconductors LPC1853JBD208E
- LPC1853JBD208E NXP Semiconductors Microcontrollers - ...
- LPC1853 Price and Stock