- Mfr. #:
- LPC804M101JHI33Y
- Description:
- ARM Microcontrollers - MCU Cortex-M0 32KB 4KB 2 I2c, SPI, 30 GPIO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer, Windowed |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Product: | MCU |
| Development Kit: | LPCXresso804 |
| Series: | LPC804 |
| Processor Series: | LPC804 |
| Interface Type: | I2C, SPI, USART |
| Package / Case: | HVQFN-33 |
| Data ROM Type: | Flash |
| Program Memory Type: | Flash |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core: | ARM Cortex M0 |
| Part # Aliases: | 935346816518 |
| Factory Pack Quantity: | 6000 |
| Data RAM Size: | 4 kB |
| Data ROM Size: | 32 kB |
| Program Memory Size: | 32 kB |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Number of I/Os: | 30 I/O |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Maximum Clock Frequency: | 15 MHz |
| Number of ADC Channels: | 12 Channel |
| ADC Resolution: | 10 bit, 12 bit |
| Operating Supply Voltage: | 1.71 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Number of Timers/Counters: | 1 x 32 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
- LPC802 & LPC804 32-bit Microcontrollers
- NXP Semiconductors LPC802 and LPC804 32-bit Microcontrollers are low-power, space efficient, low pin count MCUs based on a 15MHz Arm® Cortex®-M0+ core. The LPC802 and LPC804 MCUs support up to 32KB of flash memory and up to 4KB of SRAM.
LPC804M101JHI33Y Price & Stock
NXP Semiconductors LPC804M101JHI33Y pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | LPC804M101JHI33Y | 4,188 | 11.02 | 9.50 | 7.69 | 5.61 | 4.96 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Verical | LPC804M101JHI33Y | 1,780 | - | - | - | - | 4.81 | 2020-02-01T17:44:36Z |
| Mouser | 771-LPC804M101JHI33Y | 945 | 12.12 | 10.33 | 8.23 | 5.96 | 5.55 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Digi-Key | LPC804M101JHI33Y-ND | - | - | - | - | - | 5.46 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Avnet | LPC804M101JHI33Y | - | - | - | - | - | 5.99 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| Avnet Europe | LPC804M101JHI33Y | - | - | - | - | - | 8.66 | 2020-02-02T09:04:31Z |
| GreenTree Electronics | LPC804M101JHI33Y | 100 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Sierra IC | LPC804M101JHI33Y | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for LPC804M101JHI33Y due to regional differences or acquisition. LPC804M101JHI33Y may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- LPC804M101JHI33 Product Information
- LPC804M101JHI33Y NXP USA Inc. - Digikey
- LPC804M101JHI33Y NXP Semiconductors | Mouser
- LPC804M101JHI33Y NXP Semicon | C2056847
- 49879 products
- NXP Semiconductors LPC804M101JHI33Y
- NXP Semiconductors LPC804M101JHI33Y
- LPC804M101JHI33Y Price & Stock
- NXP Semiconductors LPC804M101JHI33Y
- LPC804M101JHI33Y LPC822M101JHI33E ...
- Jan 27, 2023