- Mfr. #:
- LVD75B80
- Description:
- Solid State Relays - Industrial Mount 48V/80A 12.0/11.5V Ctrl LVD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Relays - Industrial Mount |
| Manufacturer: | Sensata |
| Termination Style: | Screw |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Subcategory: | Relays |
| Mounting Style: | Panel |
| Output Type: | MOSFET |
| Series: | LVD |
| Brand: | Crydom |
| Type: | Controller |
| Load Current Rating: | 80 A |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Unit Weight: | 3.527396 oz |
| Load Voltage Rating: | 3 VDC to 75 VDC |
| Input Current: | 12 mA |
| Control Voltage Range: | 11.5 VDC to 12 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
More Information
Request a quote LVD75B80 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of LVD75B80 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
LVD75B80 Price & Stock
Sensata LVD75B80 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CC1787-ND | 43 | 1043.57 | 993.87 | 948.71 | 948.71 | 948.71 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Onlinecomponents.com | LVD75B80 | 83 | 948.70 | 823.86 | 802.73 | 802.73 | 802.73 | 2019-11-14T05:09:31Z |
| Mouser | 558-LVD75B80 | 10 | 1043.57 | 993.87 | 920.84 | 920.84 | 920.84 | 2019-11-14T05:09:31Z |
| Verical | LVD75B80 | 83 | 1001.85 | 825.66 | 825.66 | 825.66 | 825.66 | 2019-11-27T17:46:09Z |
| Electro Sonic | LVD75B80 | 83 | 977.17 | 848.58 | 826.81 | 826.81 | 826.81 | 2019-11-28T09:28:33Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600049133 | 83 | 1546.32 | 1247.11 | 1247.11 | 1247.11 | 1247.11 | 2019-11-27T13:38:58Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600131744 | 8 | 1433.18 | 981.85 | 981.85 | 981.85 | 981.85 | 2019-11-27T13:38:58Z |
| Master Electronics | LVD75B80 | 83 | 948.70 | 823.86 | 802.73 | 802.73 | 802.73 | 2019-11-28T10:00:00Z |
| TTI | LVD75B80 | - | - | 841.87 | 809.15 | 809.15 | 809.15 | 2019-11-28T07:23:09Z |
| Sager Electronics | LVD75B80 | - | - | 881.94 | 807.98 | 807.98 | 807.98 | 2019-11-27T14:18:15Z |
| Heilind Electronics | CRYLVD75B80 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T18:17:33Z |
| Newark | 41X8039 | 83 | 1064.93 | 1016.96 | 998.72 | 998.72 | 998.72 | 2019-11-28T03:45:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70130977 | - | - | 887.03 | 863.08 | 863.08 | 863.08 | 2019-11-28T11:37:19Z |
| Dana Microsystems | LVD75B80 | 1,624 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | LVD75B80 | 169 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | LVD75B80 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | LVD75B80 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | LVD75B80 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | LVD75B80 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Sensata has several brands around the world that may have alternate names for LVD75B80 due to regional differences or acquisition. LVD75B80 may also be known as the following names:
- SENSATA TECHNOLOGIES
- Sensata / Crydom
- SENSATA TECHNOLOGIES INC
- SENSATA TECH
- Airpax / Sensata
- Sensata Pressure & Temp
- SENSATA POWER CONTROLS
- SENSATA TECHNOLOGIE
- SENSATA TECHNOLOGIES HOLLAND BV
- SENSATA PRESSURE
- SENSATA TECHNOLOGI
- Sensata - Kavlico
- FIRST TECHNOLOGY
- SENSATA TECHNOLOGIES MARYLAND
- SENSATA TECHNOLGY
- SENSATA TECHNOL
- SENSAT
- SENSATA TECHNOLOGIES (KLIXON)
- Sensata - BEI Kimco
- SENSATA TECHNOLOGY
- SENSATA PRESSURE AND THERMAL SENSING
- SENSATA THERMAL SENSING PRODUCTS
AD5242BRUZ1M distributor
- LVD75B80 Crydom
- LVD75B80 Sensata-Crydom | Relays
- LVD75B80 Sensata - Solid State Relays - Distributors, Price ...
- LVD75B80 SENSATA / CRYDOM - Relay: solid state | Ucntrl: 11.5 ...
- Sensata - Crydom - LVD75B80 - SPST Solid State Relay ...
- LVD75B80 from Crydom
- LVD75B80 Sensata - Datasheet PDF & Technical Specs
- Crydom LVD75B80
- LVD75B80 Datasheet(PDF) - Crydom Inc.,
- P/N: LVD75B80 Crydom | UNITED STATES Sales