- Mfr. #:
- LVR200S-240
- Description:
- Resettable Fuses - PPTC LVR 240V 2A POLYSWITCH RESET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| Termination Style: | Radial |
| Part # Aliases: | RF3177-000 |
| Type: | PolySwitch Resettable Fuses |
| Tradename: | PolySwitch |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Brand: | Littelfuse |
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Series: | LVR |
| Packaging: | Bulk |
| Width: | 6.1 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 4.52 W |
| Trip Current: | 4 A |
| Height: | 33.8 mm |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Maximum Voltage: | 240 V |
| Length: | 24.9 mm |
| Resistance: | 221 mOhms |
| Current Rating - Max: | 20 A |
| Hold Current: | 2 A |
| Lead Spacing: | 11.4 mm |
| Unit Weight: | 0.097956 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LVR200S-240 Price & Stock
Littelfuse LVR200S-240 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LVR200S-240-ND | 3,662 | 16.43 | 14.89 | 10.19 | 7.45 | 6.53 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Mouser | 650-LVR200S-240 | 357 | 15.65 | 14.87 | 10.12 | 8.33 | 8.33 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| element14 APAC | 2752767 | 79 | 17.73 | 16.84 | 11.46 | 8.46 | 8.46 | 2020-02-26T02:27:04Z |
| Verical | LVR200S-240 | 474 | - | 13.45 | 9.38 | 6.83 | 6.47 | 2020-02-25T17:46:05Z |
| Arrow Electronics | LVR200S-240 | 474 | 14.30 | 13.45 | 9.38 | 6.83 | 6.47 | 2020-02-25T16:10:32Z |
| TTI | LVR200S-240 | 410 | - | 13.20 | 10.00 | 7.06 | 7.06 | 2020-02-26T07:27:33Z |
| Farnell | 2752767 | 143 | 20.21 | 15.26 | 9.91 | 9.58 | 9.25 | 2020-02-26T03:13:39Z |
| Newark | 17AC5546 | 89 | 15.65 | 14.87 | 10.12 | 7.47 | 7.47 | 2020-02-26T03:10:22Z |
| Sourceability | LVR200S-240 | 7,250 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for LVR200S-240 due to regional differences or acquisition. LVR200S-240 may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED
AD5242BRUZ1M distributor
- LVR200S-240 Littelfuse Inc. | Circuit Protection
- LVR200S-240
- LVR200S-240 Littelfuse
- Littelfuse LVR200S-240 - PTC Resettable FusesLVR200S-240 TE Connectivity - PTC Resettable Fuses
- Image CarouselPrice Insights
- $2.27$9.99 delivery·Free $150+·$2.35$9.99 delivery by Mar 31·$2.29$7.16 delivery·20-day returns·$2.27
- LVR200S-240 Littelfuse - Datasheet PDF & Technical Specs
- LVR200S-240 by Littelfuse | PTC Resettable Fuses
- LVR200S-240 - Littelfuse - FUSE, RESETTABLE PTC, ...
- LVR200S-240 - Littelfuse Part Detail