- Mfr. #:
- M74HCT14RM13TR
- Description:
- Inverters Hex Schmitt Inverter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Series: | M74HCT14 |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Inverters |
| Product Type: | Inverters |
| Function: | Inverter Schmitt Trigger |
| Logic Family: | HCT |
| Logic Type: | CMOS |
| Number of Circuits: | 6 Circuit |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Low Level Output Current: | 4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Unit Weight: | 0.011923 oz |
| High Level Output Current: | - 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. M74HCT14RM13TR is now available at OMO. Request a quote of M74HCT14RM13TR please use the request quote or email us a RFQ.
M74HCT14RM13TR Price & Stock
STMicroelectronics M74HCT14RM13TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | M74HCT14RM13TR | 5,000 | - | - | - | - | 0.638 | 2020-02-19T08:25:46Z |
| Semi Source | M74HCT14RM13TR | 3,121 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T19:42:24Z |
| J2 Sourcing | M74HCT14RM13TR | 1,033 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| LTL Group | 4961161 | 23,999 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Chip Components | M74HCT14RM13TR | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Classic Components | M74HCT14RM13TR | 219 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| SPEC | M74HCT14RM13TR | 19,998 | - | - | - | - | - | 2020-02-14T14:22:11Z |
| Bison Technologies | M74HCT14RM13TR-218211-ST | 1,685 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Bison Technologies | M74HCT14RM13TR-131273-STMICROELECTRONICS | 1,685 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Chip 1 Exchange | M74HCT14RM13TR | 2,351 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| Abacus Technologies | M74HCT14RM13TR | 10,164 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Touchstone Systems | M74HCT14RM13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-05T15:14:33Z |
| C Plus Electronics | M74HCT14RM13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | M74HCT14RM13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | M74HCT14RM13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | M74HCT14RM13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for M74HCT14RM13TR due to regional differences or acquisition. M74HCT14RM13TR may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics
AD5242BRUZ1M distributor
- M74HCT14RM13TR STMicroelectronics
- STMicroelectronics M74HCT14RM13TR - Logic Gates
- M74HCT14RM13TR Datasheet(PDF) - STMicroelectronics
- (100PC) M74HCT14RM13TR STMICRO Inverter IC 6 ...(2500) M74HCT14RM13TR STMICRO Inverter IC 6 ...
- Hex Schmitt inverter
- 4mA mA 338.011364mg mg Gates & Inverters
- M74HCT14RM13TR datasheet - Hex Schmitt Inverter
- M74HCT14RM13TR STMicroelectronics - 14-SO Inverter ...
- STMicroelectronics M74HCT14RM13TR