- Mfr. #:
- M74VHCT157ADTR2G
- Description:
- Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers LOG CMOS QUAD 2-CH MUL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Logic Family: | VHCT |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Function: | Multiplexer |
| Series: | MC74VHCT157A |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Product Category: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Product: | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Technology: | CMOS |
| Logic Type: | CMOS |
| Low Level Output Current: | 8 mA |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5.1 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Width: | 4.5 mm |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Number of Output Lines: | 4 Output |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Propagation Delay Time: | 10 ns at 3.3 V, 8.4 ns at 5 V |
| Height: | 1.05 mm |
| Unit Weight: | 0.006102 oz |
| High Level Output Current: | - 8 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# M74VHCT157ADTR2G is available at OMO Electronic, see description of M74VHCT157ADTR2G as below .
use the request quote form to request M74VHCT157ADTR2G price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for M74VHCT157ADTR2G depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
M74VHCT157ADTR2G Price & Stock
ON Semiconductor M74VHCT157ADTR2G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | M74VHCT157ADTR2GOSCT-ND | 1,217 | 4.85 | 4.17 | 3.11 | 1.89 | 1.89 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Digi-Key | M74VHCT157ADTR2GOSDKR-ND | 1,217 | 4.85 | 4.17 | 3.11 | 1.89 | 1.89 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Digi-Key | M74VHCT157ADTR2GOSTR-ND | - | - | - | - | - | 1.57 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Rochester Electronics | M74VHCT157ADTR2G | 2,500 | 2.11 | 2.11 | 1.88 | 1.72 | 1.72 | 2019-11-22T09:56:22Z |
| Mouser | 863-M74VHCT157ADTR2G | 3,445 | 4.77 | 3.90 | 2.38 | 1.84 | 1.46 | 2019-10-30T13:56:41Z |
| Arrow Electronics | M74VHCT157ADTR2G | 5,000 | - | - | - | - | 1.55 | 2019-11-20T16:00:55Z |
| Arrow Electronics | M74VHCT157ADTR2G | 2,500 | - | - | - | - | 1.42 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Arrow Electronics | M74VHCT157ADTR2G | 2,500 | - | - | - | - | 1.42 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Verical | M74VHCT157ADTR2G | 5,000 | - | - | - | - | 1.32 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Verical | M74VHCT157ADTR2G | 2,500 | - | - | - | - | 1.42 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Verical | M74VHCT157ADTR2G | 2,500 | - | - | 1.52 | 1.52 | 1.42 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Verical | M74VHCT157ADTR2G | 20,000 | - | - | - | - | 1.61 | 2019-11-21T17:50:31Z |
| Avnet | M74VHCT157ADTR2G | - | - | - | - | - | 1.59 | 2019-11-21T02:03:27Z |
| Newark | 83K8595 | - | 1.86 | 1.86 | 1.86 | 1.86 | 1.67 | 2019-10-30T13:56:50Z |
| Avnet Europe | M74VHCT157ADTR2G | - | - | - | - | - | 1.96 | 2019-11-22T11:15:22Z |
| LTL Group | 4961277 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Classic Components | M74VHCT157ADTR2G | 1,428 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | M74VHCT157ADTR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | M74VHCT157ADTR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for M74VHCT157ADTR2G due to regional differences or acquisition. M74VHCT157ADTR2G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- M74VHCT157ADTR2G onsemi
- M74VHCT157ADTR2G onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- mc74vhct157a-d.pdf
- M74VHCT157ADTR2G Datasheet(PDF)
- M74vhct157adtr2g 16-tssop Integrated Circuits ...M74vhct157adtr2g Ic Mux Quad 2-chan Hs 16-tssop Hot ...
- 100% original M74VHCT157ADTR2G IC MUX QUAD 2- ...
- Onsemi - QUAD 2-CHANNEL MULTIPLEXER - Farnell
- M74VHCT157ADTR2G ONSEMI - IC: digital | multiplexer; Ch