- Mfr. #:
- MAC12DG
- Description:
- Triacs Sensitive Gate
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Product Category: | Triacs |
| Product Type: | Triacs |
| Subcategory: | Thyristors |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Part # Aliases: | MAC12HCDG |
| Series: | MAC12D |
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Brand: | Littelfuse |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM: | 400 V |
| Holding Current Ih Max: | 40 mA |
| Gate Trigger Current - Igt: | 35 mA |
| Non Repetitive On-State Current: | 100 A |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM: | 10 uA |
| On-State Voltage: | 1.85 V |
| Gate Trigger Voltage - Vgt: | 1.5 V |
| Unit Weight: | 0.063493 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- Littelfuse Acquisition from OnSemiconductor
MAC12DG Price & Stock
Littelfuse MAC12DG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAC12DGOS-ND | 6,961 | 6.68 | 5.96 | 4.24 | 2.93 | 2.63 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| RS Components | 8051605 | 3,260 | - | 11.33 | 10.76 | 9.75 | 9.75 | 2020-02-22T09:06:46Z |
| RS Components | 8051605P | 3,260 | - | - | 10.76 | 9.75 | 9.75 | 2020-02-22T09:06:46Z |
| RS Components | 1775183 | - | - | - | 5.54 | 5.54 | 5.54 | 2020-02-22T09:06:46Z |
| Mouser | 863-MAC12DG | 1,295 | 6.61 | 5.65 | 4.34 | 3.03 | 2.89 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| Verical | MAC12DG | 150 | - | 5.70 | 5.65 | 5.65 | 5.65 | 2020-02-21T17:46:05Z |
| Arrow Electronics | MAC12DG | 150 | 6.60 | 5.70 | 5.65 | 5.65 | 5.65 | 2020-02-21T16:06:06Z |
| element14 APAC | 2762937 | - | 7.47 | 6.39 | 6.39 | 6.39 | 6.39 | 2020-02-22T02:14:54Z |
| TTI | MAC12DG | - | - | - | - | - | - | 2020-02-22T09:24:35Z |
| Farnell | 2762937 | - | - | 2.29 | 2.29 | 2.29 | 2.29 | 2020-02-22T02:55:57Z |
| Newark | 41K9906 | - | - | - | - | 6.95 | 6.11 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| Sourceability | MAC12DG | 4,150 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
| Abacus Technologies | MAC12DG | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for MAC12DG due to regional differences or acquisition. MAC12DG may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED
AD5242BRUZ1M distributor
- MAC12DG Littelfuse - Mouser Electronics
- MAC12DG Littelfuse Inc. | Discrete Semiconductor Products
- MAC12DG Triacs Datasheet pdf - Triacs. Equivalent, Catalog
- MAC12DG - LittelfuseMAC12D, MAC12M, MAC12N - Littelfuse
- Feb 22, 2021
- MAC12DG - Littelfuse - Triac, 400 V, 12 A - Newark
- MAC12DG by Littelfuse | TRIACs | Arrow.com
- MAC12DG Datasheet(PDF) - ON Semiconductor
- MAC12DG Datasheet(PDF) - ON Semiconductor