- Mfr. #:
- MAX3222CDB
- Description:
- RS-232 Interface IC 3-5.5V Multichannel Line Drvr/Rcvr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Shutdown: | With Shutdown |
| Packaging: | Tube |
| Function: | Transceiver |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Supply Type: | Single Supply |
| Package / Case: | SSOP-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product: | RS-232 Transceivers |
| Product Category: | RS-232 Interface IC |
| Product Type: | RS-232 Interface IC |
| Series: | MAX3222 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Duplex: | Full Duplex |
| Factory Pack Quantity: | 70 |
| Length: | 7.2 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 5.3 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Data Rate: | 250 kb/s |
| Number of Receivers: | 2 Receiver |
| Number of Drivers: | 2 Driver |
| Height: | 1.95 mm |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Unit Weight: | 0.015873 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MAX3222CDB is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MAX3222CDB,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MAX3222CDB Price & Stock
Texas Instruments MAX3222CDB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33364-5-ND | 704 | 19.98 | 17.91 | 13.92 | 10.01 | 9.33 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Avnet | MAX3222CDB | 440 | - | - | - | 9.77 | 9.29 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| Rochester Electronics | MAX3222CDB | 5,116 | 9.71 | 9.71 | 9.50 | 9.30 | 9.30 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Verical | MAX3222CDB | 9,450 | - | - | - | - | 10.06 | 2020-02-02T17:49:33Z |
| Texas Instruments | MAX3222CDB | 560 | 18.17 | 16.37 | 13.32 | 8.53 | 8.53 | 2020-02-02T02:04:10Z |
| Mouser | 595-MAX3222CDB | 314 | 19.91 | 17.90 | 14.64 | 10.47 | 10.47 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Avnet Europe | MAX3222CDB | 242 | - | - | 14.41 | 11.24 | 11.24 | 2020-02-02T09:04:31Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0051699 | 106 | - | - | - | 15.68 | 15.68 | 2020-01-31T15:57:18Z |
| LTL Group | 4967560 | 24 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Quest | MAX3222CDB | 40 | 21.64 | 14.43 | 10.82 | 10.82 | 10.82 | 2020-02-01T11:21:51Z |
| Dana Microsystems | MAX3222CDB | 1,606 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Abacus Technologies | MAX3222CDB | 215 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | MAX3222CDB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | MAX3222CDB | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MAX3222CDB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for MAX3222CDB due to regional differences or acquisition. MAX3222CDB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX3222CDB Texas Instruments - Mouser Electronics
- MAX3222 | Buy TI Parts | TI.comMAX3222 3-V to 5.5-V Multichannel RS-232 Line Driver and ...
- MAX3222CDB Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Rochester Electronics (en-US) : Part MAX3222CDB
- MAX3222CDB Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- Texas Instruments MAX3222CDB Bus Line Transceivers
- MAX3222CDB datasheet - 3-V TO 5.5-v Multichannel Rs ...
- MAX3222CDB footprint, schematic symbol and 3D model ...
- Apr 28, 2022