- Mfr. #:
- MAX5141EUA
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC +3V/+5V, Serial-Input, Voltage-Output, 14-Bit DACs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | UMAX-8 |
|---|---|
| Interface Type: | Serial, 3-Wire, SPI |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Architecture: | R-2R |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5141 |
| Series: | MAX5141 |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Length: | 3.05 mm |
| Resolution: | 14 bit |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Height: | 0.95 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote MAX5141EUA at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MAX5141EUA In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MAX5141EUA Price & Stock
Maxim Integrated MAX5141EUA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX5141EUA | 2,300 | 77.50 | 77.50 | 74.45 | 71.33 | 71.33 | 2020-03-07T10:01:09Z |
| Avnet | MAX5141EUA | - | - | - | 77.63 | 73.38 | 73.38 | 2020-03-07T03:02:58Z |
| NetroFlash | MAX5141EUA | 2,616 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| LTL Group | 4110968 | 1,915 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| Resion | MAX5141EUA | 2 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Sierra IC | MAX5141EUA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MAX5141EUA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5141EUA due to regional differences or acquisition. MAX5141EUA may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5141EUA - Integrated Circuits (ICs)
- MAX5141EUA+T Maxim IntegratedMAX5141EUA Maxim Integrated
- Part MAX5141EUA
- MAX5141EUA Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- MAX5141EUA+: Rf Transistors
- analog devices max5141eua+t
- Buy Max5141eua,Digital To Analog Converters,Electronic ...(ic Components) Max5141eua