- Mfr. #:
- MAX522ESA
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC Dual, 8-Bit, Voltage-Output Serial DAC in 8-Pin SO Package
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Interface Type: | Serial, 3-Wire, SPI |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Architecture: | R-2R |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX522 |
| Series: | MAX522 |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Resolution: | 8 bit |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Height: | 1.5 mm |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote MAX522ESA at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MAX522ESA In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MAX522ESA Price & Stock
Maxim Integrated MAX522ESA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX522ESA | 1,500 | 33.42 | 33.42 | 32.09 | 30.76 | 30.76 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Avnet | MAX522ESA | - | - | - | - | - | - | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Freelance Electronics | MAX522ESA | 14 | 53.13 | 37.03 | 33.01 | 33.01 | 33.01 | 2020-02-28T17:24:45Z |
| Semi Source | MAX522ESA | 692 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:20Z |
| LTL Group | 4111387 | 586 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Quest | MAX522ESA | 8,284 | 59.78 | 29.89 | 25.90 | 20.92 | 20.92 | 2020-02-29T11:15:54Z |
| Chip Components | MAX522ESA | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Direct Components | MAX522ESA | 3,783 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Dana Microsystems | MAX522ESA | 1,080 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Classic Components | MAX522ESA | 58 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| North Star Micro | MAX522ESA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX522ESA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX522ESA due to regional differences or acquisition. MAX522ESA may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX522ESA+T Maxim Integrated - Mouser Electronics
- MAX522ESA - Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- MAX522 Dual, 8-Bit, Voltage-Output Serial DAC in 8-Pin SO ...
- by MINTYP MAX
- MAX522ESA Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- MAX522ESA+T Analog Devices - Datasheet PDF & Technical ...
- MAX522CSA MAX522CSA + MAX522ESA New Originally ...
- MAX522ESA | R-2R R1 B B1.5mm μm DAC | Utmel Electronic
- analog devices max522esa+t - Farnellanalog devices max522esa+t - Farnell Ireland
- Max522esa Max522csa Max522 Sop8 10pcs - AliExpress