- Mfr. #:
- MAX5250ACPP
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC Low-Power, Quad, 10-Bit Voltage-Output DAC with Serial Interface
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Interface Type: | Serial, 3-Wire, SPI |
| Architecture: | R-2R |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5250 |
| Series: | MAX5250 |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Height: | 4.45 mm |
| Number of Converters: | 4 Converter |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Length: | 26.54 mm |
| Resolution: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.079719 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# MAX5250ACPP is available at OMO Electronic, see description of MAX5250ACPP as below .
use the request quote form to request MAX5250ACPP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MAX5250ACPP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MAX5250ACPP Price & Stock
Maxim Integrated MAX5250ACPP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX5250ACPP | 575 | 76.37 | 76.37 | 73.32 | 70.26 | 70.26 | 2020-03-05T09:55:49Z |
| LTL Group | 4111414 | 1,058 | - | - | - | - | - | 2020-03-04T05:52:29Z |
| Direct Components | MAX5250ACPP | 3,252 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Dana Microsystems | MAX5250ACPP | 16,560 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | MAX5250ACPP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MAX5250ACPP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5250ACPP due to regional differences or acquisition. MAX5250ACPP may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5250ACPP - Integrated Circuits (ICs)
- Part MAX5250ACPP
- MAX5250ACPP+ Maxim Integrated
- 1X MAX5250ACPP Low-Power, Quad, 10-Bit Voltage ...
- MAX5250ACPP Datasheet(PDF) - Maxim Integrated ...MAX5250ACPP Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- MAX5250ACPP Analog Devices - Datasheet PDF & ...
- MAX5250
- MAX5250ACPP datasheet - Low-Power, Quad, 10-Bit Voltage ...