- Mfr. #:
- MAX634EPA
- Description:
- Switching Voltage Regulators CMOS uPower Invert Switching Reg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Converter |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Package / Case: | PDIP-8 |
| RoHS: | N |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX634E |
| Series: | MAX634E |
| Topology: | Inverting |
| Length: | 9.91 mm |
| Switching Frequency: | 75 kHz |
| Width: | 7.87 mm |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Height: | 4.45 mm |
| Input Voltage MIN: | 2.3 V |
| Input Voltage MAX: | 16.5 V |
| Output Current: | 150 mA |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Load Regulation: | 0.4 % / V |
| Unit Weight: | 0.032805 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Voltage: | - 18 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MAX634EPA is available at OMO Electronic.We can offer MAX634EPA for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MAX634EPA Price & Stock
Maxim Integrated MAX634EPA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX634EPA | 1,406 | 34.16 | 34.16 | 33.46 | 32.77 | 32.77 | 2020-02-08T09:51:19Z |
| Avnet | MAX634EPA | - | - | - | - | - | - | 2020-02-08T03:44:22Z |
| LTL Group | 4977150 | 1,158 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
| Rotakorn | 8373228 | 70 | - | - | - | - | - | 2020-01-15T13:58:16Z |
| Classic Components | MAX634EPA | 8 | - | - | - | - | - | 2020-02-08T00:00:16Z |
| Direct Components | MAX634EPA | 1,855 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Nexxon | MAX634EPA | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | MAX634EPA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | MAX634EPA | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MAX634EPA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX634EPA due to regional differences or acquisition. MAX634EPA may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX634EPA - Integrated Circuits (ICs)
- Part MAX634EPA
- MAX634EPA+ Maxim Integrated
- MAX4391-MAX634
- MAX634EPA - Electronic - SPB-Global
- MAX634EPA Analog Devices - Datasheet PDF & Technical Specs
- MAXIM MAX634EPA 8-Pin Dip Original IC New Lot ...
- Part Number: MAX634EPA
- MAX634EPA datasheet - CMOS Micropower Inverting Switching ...
- MAX634EPA IC SW REG CMOS INVERTING 8-SOIC Maxim ...