- Mfr. #:
- MAX8508ETE+T
- Description:
- Switching Voltage Regulators DC/DC Converter DC/DC Converter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Voltage Converter |
| Package / Case: | TQFN-16 |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX8508 |
| Part # Aliases: | MAX8508 |
| Output Voltage: | 750 mV to 3.4 V |
| Output Current: | 600 mA |
| Input Voltage MAX: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Input Voltage MIN: | 2.6 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Switching Frequency: | 1 MHz |
| Load Regulation: | 0.1 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAX8508ETE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX8508ETE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX8508ETE+T-ND | - | - | - | - | - | 16.58 | 2020-04-13T13:17:11Z |
| Avnet | MAX8508ETE+T | - | - | - | - | - | 18.63 | 2020-04-11T00:27:40Z |
| Avnet Europe | MAX8508ETE+T | - | - | - | - | - | 23.07 | 2020-04-13T07:16:09Z |
| LTL Group | 4983065 | 731 | - | - | - | - | - | 2020-04-11T14:14:46Z |
| Nexxon | MAX8508ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MAX8508ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX8508ETE+T due to regional differences or acquisition. MAX8508ETE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX8508ETE+T
- MAX8508ETE+T Maxim Integrated
- MAX8508ETE+T Maxim Integrated | C2659186
- 4159 products
- MAX8508ETE+T Analog Devices, DC/DC CONV, BUCK, 1MHZMAX8508ETE+T Analog Devices, DC-DC Switching Buck ...
- MAX8506/MAX8507/MAX8508 PWM Step-Down DC- ...MAX8508 PWM Step-Down DC-DC Converters with 75mΩ ...
- Max8508ete+t High Quality Ic Power Management Chip ...
- MAX8570ELT+T - Maxim Integrated - Linear