- Mfr. #:
- MAX923CSA
- Description:
- Analog Comparators Dual Comparator w/1% Precision Ref
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Comparator Type: | Precision with Reference |
| Shutdown: | No Shutdown |
| RoHS: | N |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX923 |
| Series: | MAX923 |
| Output Type: | CMOS, TTL |
| Product: | Analog Comparators |
| Product Type: | Analog Comparators |
| Product Category: | Analog Comparators |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Output Current per Channel: | 50 mA |
| Operating Supply Current: | 4.5 uA |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Response Time: | 12 us |
| Propagation Delay Time: | 12 us |
| Supply Voltage - Max: | 11 V |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Vos - Input Offset Voltage: | 10 mV |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Ios - Input Offset Current: | - |
| SR - Slew Rate: | - |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | - |
| Ib - Input Bias Current: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MAX923CSA is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MAX923CSA Price & Stock
Maxim Integrated MAX923CSA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | MAX923CSA | 70 | 17.41 | 17.41 | 10.81 | 10.81 | 10.81 | 2019-12-27T17:34:16Z |
| Semi Source | MAX923CSA | 14 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:51Z |
| LTL Group | 4984738 | 277 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Florida Circuit | MAX923CSA | 63 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| SPEC | MAX923CSA | 230 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T21:45:03Z |
| Direct Components | MAX923CSA | 4,205 | - | - | - | - | - | 2019-12-05T20:50:49Z |
| GreenTree Electronics | MAX923CSA | 2,133 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | MAX923CSA | 26 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Abacus Technologies | MAX923CSA | 1,278 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | MAX923CSA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX923CSA due to regional differences or acquisition. MAX923CSA may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX923CSA Maxim Integrated
- MAX923CSA - Integrated Circuits (ICs)MAX923CSA-T
- Maxim Integrated MAX923CSA-T - ComparatorsMaxim Integrated MAX923CSA+T - Comparators
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX923CSA+ ...
- MAX923CSA Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- MAX923CSA-T | 2009 Linear Comparators
- 10PCS MAX919ESA MAX920ESA MAX9203ESA ...
- Search Results | MAX923CSA T