- Mfr. #:
- MC34063ADR2G
- Description:
- Switching Voltage Regulators 40V 1.5A Buck/Boost/Inverting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Series: | MC34063A |
| Topology: | Buck, Boost, Inverting |
| Type: | Buck |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Switching Frequency: | 100 kHz |
| Output Current: | 1.5 A |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MC34063ADR2G is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MC34063ADR2G Price & Stock
Motorola MC34063ADR2G pricing and available inventory.
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for MC34063ADR2G due to regional differences or acquisition. MC34063ADR2G may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- MC34063ADR2G onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- MC34063ADR2G onsemi
- MC34063A - Inverting Regulator - Buck, Boost, Switching ...
- Image CarouselPrice InsightsDescription
- Typical: $0.65$7 delivery·20-day returns·$0.6630-day returns·$0.36$9.99 delivery·Free $150+·$0.66$35 delivery Apr 3 – 5·$0.6920-day returns·$0.66ally, the product is supplied with 1 outputs. Load Regulation - 0.022 v、3 mv、10 mv. The given dimensions of the product include 5 x 4 x 1.5mm. The product is available in surface mount configuration. It has a maximum operating temperature of +70 °c. The regulator is a type of buck boost switching regulator. In addition, the height is 1.5mm.… MORE
- MC34063ADR2G MC34063AD Switching Voltage ...
- MC34063ADR2G ONSEMI - IC: PMIC | DC/DC converter; Uin
- MC34063ADR2G by onsemi | DC to DC Converter and ...
- MC34063ADR2G - DC / DC Adjustable Switching Regulators
- MC34063ADR2G - onsemi - Datasheet, Prices & Inventory
- MC34063ADR2G onsemi - Voltage Regulators - Switching