- Mfr. #:
- MC68711E20MFNE2
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 8B 20K EPROM 768RAM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | SCI, SPI |
| Package / Case: | PLCC-52 |
| Brand: | NXP / Freescale |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Core: | HC11 |
| Series: | HC11 |
| Program Memory Type: | EPROM |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Part # Aliases: | 935323928574 |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ADC Resolution: | 8 bit |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Number of Timers/Counters: | 8 Timer |
| Data RAM Size: | 768 B |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Number of I/Os: | 38 I/O |
| Height: | 3.69 mm |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Factory Pack Quantity: | 23 |
| Number of ADC Channels: | 8 |
| Program Memory Size: | 20 kB |
| Maximum Clock Frequency: | 2 MHz |
| Width: | 19.2 mm |
| Length: | 19.2 mm |
| Unit Weight: | 0.104501 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote MC68711E20MFNE2 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MC68711E20MFNE2 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MC68711E20MFNE2 Price & Stock
NXP Semiconductors MC68711E20MFNE2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MC68711E20MFNE2 | 12 | 270.00 | 270.00 | 240.57 | 219.44 | 219.44 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Avnet | MC68711E20MFNE2 | - | - | - | 216.29 | 212.16 | 212.16 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Newark | 61AC0319 | - | 197.49 | 197.49 | 190.01 | 180.89 | 180.89 | 2020-01-15T09:34:16Z |
| Avnet Europe | MC68711E20MFNE2 | - | 241.40 | 236.57 | 205.19 | 205.19 | 205.19 | 2020-01-19T08:05:34Z |
| LTL Group | 4125407 | 1,021 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| C Plus Electronics | MC68711E20MFNE2 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | MC68711E20MFNE2 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MC68711E20MFNE2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MC68711E20MFNE2 due to regional differences or acquisition. MC68711E20MFNE2 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- MC68711E20MFNE2 Product Information
- MC68711E20MFNE2 NXP Semiconductors
- MC68711E20MFNE2 NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- Mc68711e20mfne2 Ic Mcu 8bit 20kb Otp 52plccMc68711e20mfne2 52-plcc (19.1x19.1) Ics ... - Alibaba
- MC6871 | FREESCALE SEMICONDUCTOR Distributor |
- MC68711 datasheet & application notes
- Freescale Single-Coil Wireless Charger Reference Design
- NET-P20651 MSC8156 ADS QSG v8km