- Mfr. #:
- MC68HC908QY2CDTE
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 1.5K FLASH W/ADC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | NXP / Freescale |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Product: | MCU |
| Processor Series: | M68HC08 |
| Series: | M68HC08 |
| Core: | HC08 |
| Program Memory Type: | Flash |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Part # Aliases: | 935316605574 |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| ADC Resolution: | 8 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 8 MHz |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Number of ADC Channels: | 4 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Number of Timers/Counters: | 2 Timer |
| Number of I/Os: | 14 I/O |
| Data RAM Size: | 128 B |
| Program Memory Size: | 1.53 kB |
| Height: | 1.05 mm |
| Unit Weight: | 0.002194 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MC68HC908QY2CDTE is available at OMO Electronic.We can offer MC68HC908QY2CDTE for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MC68HC908QY2CDTE Price & Stock
Rochester Electronics MC68HC908QY2CDTE pricing and available inventory.
Alternate Names
Rochester Electronics has several brands around the world that may have alternate names for MC68HC908QY2CDTE due to regional differences or acquisition. MC68HC908QY2CDTE may also be known as the following names:
- ROCHESTER
- ROCHESTER ELECTRONIC
- Rochester Electron
- ROCHESTER(REI)
- ROCHESTER INSTRUMENT
- REI
- ROCHESTER ELECTRONICS LLC
- NFROCHESTER
- Rochester(Intersil)
AD5242BRUZ1M distributor
- MC68HC908QY2CDTE NXP Semiconductors
- MC68HC908QY2CDTE Product Information
- MC68HC908QY2CDTE NXP USA Inc. - Digikey
- MC68HC908QY2CDTE NXP Semiconductors - Octopart
- MCU, 8BIT, HC08Q - NXP MC68HC908QY2CDTE
- MC68HC908QY2CDTE NXP Semiconductors - Datasheet ...
- MC68HC908QY2CDTE - 16-TSSOP FLASH 8-Bit
- MC68HC908QY2CDTE | 1.5KB 1.5K x 8 FLASH 8-Bit ...
- MC68HC908QY2CDTE - Nxp - 8 Bit MCU, HC08 Family ...
- MC68HC908QY2CDTE FREESCALE Processors / ...