- Mfr. #:
- MC74ACT241MELG
- Description:
- Buffers & Line Drivers 5V Octal 3-State
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Input Signal Type: | Single-Ended |
| Package / Case: | SOIC-J-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Logic Type: | CMOS |
| Technology: | CMOS |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Function: | Buffer/Line Driver |
| Logic Family: | ACT |
| Propagation Delay Time: | 9 ns at 5 V |
| Supply Current - Max: | 8 uA |
| Quiescent Current: | 8 uA |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Number of Channels: | 8 |
| Pd - Power Dissipation: | 750 mW |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 5.45 mm (Max) |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Output Type: | 3-State |
| Number of Output Lines: | 3 Output |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Length: | 12.8 mm (Max) |
| Height: | 1.85 mm (Max) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote MC74ACT241MELG at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MC74ACT241MELG In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MC74ACT241MELG Price & Stock
ON Semiconductor MC74ACT241MELG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | MC74ACT241MELG | - | - | - | - | - | - | 2019-12-28T02:45:56Z |
| LTL Group | 4997139 | 768 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| North Star Micro | MC74ACT241MELG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC74ACT241MELG due to regional differences or acquisition. MC74ACT241MELG may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- Buy MC74ACT241MELG ON Semiconductor | AERI is a stocking ...
- MC74ACT241MELG Datasheet(PDF) - ON Semiconductor
- MC74ACT241MELG SOEIAJ-20 IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL ...
- MC74ACT241MELG onsemi - Mouser Electronics Honduras
- Sell MC74ACT241MELG of ON Semiconductor - YouTube
- MC74ACT241MELG - AMI Semiconductor / ON Semiconductor Stok ...
- MC74ACT241MELG | AMI Semiconductor / ON Semiconductor ...
- Buy MC74ACT241MELG from onsemi | In Stock | www.icplus-aus.com
- MC74ACT241MELG, AMI Semiconductor / ON Semiconductor ...