- Mfr. #:
- MC74HC4051AD
- Description:
- Multiplexer Switch ICs 2-6V ANLG Mux/Demux
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Type: | Single Supply, Dual Supply |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Product Category: | Multiplexer Switch ICs |
| Product Type: | Multiplexer Switch ICs |
| Bandwidth: | 80 MHz |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Factory Pack Quantity: | 48 |
| Propagation Delay Time: | 40 ns |
| Width: | 4 mm |
| On Time - Max: | 245 ns |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| On Resistance - Max: | 190 Ohms |
| Off Time - Max: | 160 ns |
| Length: | 10 mm |
| Height: | 1.5 mm |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Dual Supply Voltage: | +/- 6 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# MC74HC4051AD is available at OMO Electronic, see description of MC74HC4051AD as below .
use the request quote form to request MC74HC4051AD price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MC74HC4051AD depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MC74HC4051AD Price & Stock
Motorola MC74HC4051AD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SIE Connect | MC74HC4051AD | 500 | - | - | - | - | - | 2020-01-30T09:54:00Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for MC74HC4051AD due to regional differences or acquisition. MC74HC4051AD may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- MC74HC4051AD onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- MC74HC4051AD onsemi
- MC74HC4051A - Analog Multiplexers/Demultiplexers
- MC74HC4051AD Datasheet(PDF) - ON Semiconductor
- onsemi MC74HC4051AD Multiplexer/Demultiplexer ...
- 10PCS/100PCS/LOT MC74HC4051ADR2G ...
- onsemi MC74HC4051AD Multiplexer/Demultiplexer Single ...
- MC74HC4051AD
- Analog Multiplexers/Demultiplexers - Motorola
- MC74HC4051AD ON Interface ICs