- Mfr. #:
- MC74LVX4245DWR2G
- Description:
- Bus Transceivers Dual Supply Octal Translating
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | SOIC-24 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Series: | MC74LVX4245 |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Input Level: | CMOS |
| Output Level: | CMOS |
| Technology: | CMOS |
| Product: | CMOS |
| Product Type: | Bus Transceivers |
| Product Category: | Bus Transceivers |
| Function: | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Supply Current - Max: | 8 uA |
| Number of Channels: | 8 |
| Logic Family: | 74LVX |
| Width: | 7.6 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V, 5.5 V |
| Output Type: | 3-State |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V, 4.5 V |
| Height: | 2.36 mm |
| Number of Circuits: | 2 |
| Length: | 15.54 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Propagation Delay Time: | 10 ns |
| Unit Weight: | 0.038731 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote MC74LVX4245DWR2G at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MC74LVX4245DWR2G In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MC74LVX4245DWR2G Price & Stock
ON Semiconductor MC74LVX4245DWR2G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MC74LVX4245DWR2GOSCT-ND | 2,826 | 10.79 | 9.64 | 7.51 | 6.21 | 6.21 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | MC74LVX4245DWR2GOSDKR-ND | 2,826 | 10.79 | 9.64 | 7.51 | 6.21 | 6.21 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | MC74LVX4245DWR2GOSTR-ND | 2,000 | - | - | - | 4.90 | 4.57 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Avnet | MC74LVX4245DWR2G | 8,000 | - | - | - | 4.61 | 4.14 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Rochester Electronics | MC74LVX4245DWR2G | 6 | 5.04 | 5.04 | 4.83 | 4.61 | 4.61 | 2020-03-20T08:59:58Z |
| Mouser | 863-MC74LVX4245DWR2G | 1,558 | 10.71 | 9.08 | 7.02 | 4.90 | 4.35 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| Verical | MC74LVX4245DWR2G | 1,000 | - | - | - | 4.21 | 3.77 | 2020-03-21T17:58:22Z |
| Verical | MC74LVX4245DWR2G | 205 | - | - | 4.87 | 4.87 | 4.87 | 2020-03-21T17:58:22Z |
| Verical | MC74LVX4245DWR2G | 1,000 | - | - | - | 6.03 | 6.03 | 2020-03-21T17:58:22Z |
| Arrow Electronics | MC74LVX4245DWR2G | 1,000 | - | - | - | 4.74 | 4.27 | 2020-03-21T15:50:25Z |
| Arrow Electronics | MC74LVX4245DWR2G | 1,000 | - | - | - | 4.56 | 4.01 | 2020-03-21T15:50:25Z |
| Arrow Electronics | MC74LVX4245DWR2G | 205 | 9.72 | 8.43 | 4.87 | 4.87 | 4.87 | 2020-03-21T15:50:25Z |
| element14 APAC | 3368303 | - | 9.40 | 9.40 | 6.31 | 4.50 | 4.50 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Newark | 23AC6919 | 4,000 | - | - | - | 5.14 | 3.77 | 2020-03-21T02:43:48Z |
| Newark | 54AH9210 | - | 12.06 | 10.36 | 7.10 | 5.24 | 5.24 | 2020-03-21T02:43:48Z |
| Farnell | 3368303RL | - | 8.60 | 8.60 | 5.79 | 4.13 | 4.13 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Farnell | 3368303 | - | 8.60 | 8.60 | 5.79 | 4.13 | 4.13 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Avnet Europe | MC74LVX4245DWR2G | - | - | - | - | 6.94 | 4.79 | 2020-03-21T07:46:48Z |
| NetroFlash | MC74LVX4245DWR2G | 565 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| NAC Semi | XSFP00000118015 | 5,000 | - | - | - | 9.01 | 8.44 | 2020-03-20T18:46:52Z |
| Ameya360 | MC74LVX4245DWR2G | - | - | - | - | 8.21 | 8.21 | 2020-03-20T03:22:21Z |
| Sourceability | MC74LVX4245DWR2G | 6,100 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4998425 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| Bison Technologies | MC74LVX4245DWR2G-162243-ON SEMICONDUCTOR | 500 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| GreenTree Electronics | MC74LVX4245DWR2G | 6,100 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Classic Components | MC74LVX4245DWR2G | 1,540 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Abacus Technologies | MC74LVX4245DWR2G | 10,164 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| C Plus Electronics | MC74LVX4245DWR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MC74LVX4245DWR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MC74LVX4245DWR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | MC74LVX4245DWR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC74LVX4245DWR2G due to regional differences or acquisition. MC74LVX4245DWR2G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- MC74LVX4245DWR2G onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- MC74LVX4245DWR2G onsemi - Mouser Electronics
- MC74LVX4245DWR2G - Onsemi - IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE
- MC74LVX4245DWR2G onsemi | Distributors, Price Comparison ...
- onsemi MC74LVX4245DWR2G - IBS Electronics
- Onsemi - TRANSCEIVER, TRANSLATING, -40 TO 85DEG C
- MC74LVX4245DWR2G Datasheet(PDF)MC74LVX4245DWR2G Datasheet ... - ALLDATASHEET.COM
- MC74LVX4245DWR2G onsemi - Datasheet PDF & Technical ...