- Mfr. #:
- MC74VHC245DTR2
- Description:
- Bus Transceivers 2-5.5V Octal Bus
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | TSSOP-20 |
|---|---|
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Polarity: | Non-Inverting |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Input Level: | CMOS |
| Output Level: | CMOS |
| Technology: | CMOS |
| Product: | CMOS |
| Product Type: | Bus Transceivers |
| Product Category: | Bus Transceivers |
| Function: | Bus Transceiver |
| Low Level Output Current: | 8 mA |
| Number of Circuits: | 8 |
| Number of Channels: | 8 |
| Logic Family: | 74VHC |
| Length: | 6.6 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Pd - Power Dissipation: | 450 mW |
| Width: | 4.5 mm |
| Supply Current - Max: | 4 uA |
| Output Type: | 3-State |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Propagation Delay Time: | 11.9 ns |
| Height: | 1.05 mm |
| Unit Weight: | 0.006737 oz |
| High Level Output Current: | - 8 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for MC74VHC245DTR2 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
MC74VHC245DTR2 Price & Stock
ON Semiconductor MC74VHC245DTR2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4998788 | 835 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Quest | MC74VHC245DT(R2) | 470 | 6.21 | 4.97 | 2.80 | 1.86 | 1.86 | 2020-01-11T11:27:51Z |
| Chip Components | MC74VHC245DTR2 | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Classic Components | MC74VHC245DTR2 | 1,340 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Dana Microsystems | MC74VHC245DTR2 | 3 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Abacus Technologies | MC74VHC245DTR2 | 3,542 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | MC74VHC245DTR2 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | MC74VHC245DTR2 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MC74VHC245DTR2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC74VHC245DTR2 due to regional differences or acquisition. MC74VHC245DTR2 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- MC74VHC245DTR2 onsemi | Distributors, Price Comparison, ...
- MC74VHC245 - Octal Bus Buffer / Line Driver
- MC74VHC245DTR2 Datasheet(PDF) - ON Semiconductor
- MC74VHC245DTR2 ON Semiconductor
- MC74VHC245DTR2 ON Semiconductor
- MC74VHC245DT onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- See Stock on Part number: MC74VHC245DTR2
- Sell MC74VHC245DTR2 of ON Semiconductor
- MC74VHC245DTR2G Compared SN74AHC245PWG4 - FindIC