- Mfr. #:
- PIC16F877-20I/PQ
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 14KB 368 RAM 33 I/O
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | PIC16(L)F87x |
| Processor Series: | PIC16 |
| Core: | PIC |
| Tradename: | PIC |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Interface Type: | MSSP, PSP, USART |
| Package / Case: | MQFP-44 |
| Product: | MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Size: | 8 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Number of ADC Channels: | 8 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4 V |
| Data RAM Size: | 368 B |
| Number of I/Os: | 33 I/O |
| Number of Timers/Counters: | 3 Timer |
| Data ROM Size: | 256 B |
| Maximum Clock Frequency: | 20 MHz |
| Height: | 2 mm |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Length: | 10 mm |
| Width: | 10 mm |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.121237 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
PIC16F877-20I/PQ Price & Stock
Microchip PIC16F877-20I/PQ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | PIC16F877-20I/PQ | 43 | - | - | 60.98 | 56.46 | 56.46 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Onlinecomponents.com | PIC16F877-20I/PQ | 382 | - | 51.35 | 49.31 | 46.86 | 46.86 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| Chip One Stop Japan | C1S505200015626 | 92 | 56.05 | 56.05 | 53.24 | 53.24 | 53.24 | 2019-11-17T11:01:56Z |
| Arrow Electronics | PIC16F877-20I/PQ | 70 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 2019-11-17T15:01:42Z |
| Digi-Key | PIC16F877-20I/PQ-ND | - | 56.54 | 56.54 | 53.52 | 53.52 | 53.52 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Microchip | PIC16F877-20I/PQ | 15 | 56.54 | 56.54 | 53.52 | 50.44 | 48.68 | 2019-11-18T02:02:54Z |
| Master Electronics | PIC16F877-20I/PQ | 382 | - | 51.35 | 49.31 | 46.86 | 46.86 | 2019-11-17T10:21:49Z |
| Electro Sonic | PIC16F87720IPQ | 382 | - | 52.89 | 50.79 | 48.26 | 48.26 | 2019-11-17T09:31:21Z |
| Mouser | 579-PIC16F877-20I/PQ | - | 58.22 | 57.38 | 55.07 | 53.52 | 46.16 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| RS Components | 8182141 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-17T20:21:16Z |
| Farnell | 9761411 | 268 | 61.38 | 60.57 | 58.12 | 58.12 | 58.12 | 2019-11-16T02:34:42Z |
| Newark | 28AC0794 | 43 | 72.81 | 72.81 | 55.14 | 55.14 | 55.14 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| Newark | 23C5104 | - | 58.22 | 57.45 | 55.14 | 55.14 | 55.14 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| Allied Electronics & Automation | 70045628 | 25 | 52.47 | 52.47 | 52.47 | 52.47 | 52.47 | 2019-11-17T11:22:27Z |
| Avnet Europe | PIC16F877-20I/PQ | - | - | - | - | - | - | 2019-11-17T07:28:07Z |
| element14 APAC | 9761411 | 268 | 57.58 | 56.74 | 56.05 | 56.05 | 56.05 | 2019-11-16T02:01:05Z |
| Verical | PIC16F877-20I/PQ | 382 | - | 55.22 | 55.22 | 55.22 | 55.22 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| Verical | PIC16F877-20I/PQ | 70 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 61.94 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| Verical | PIC16F877-20I/PQ | 92 | - | 72.84 | 69.19 | 69.19 | 69.19 | 2019-11-16T14:55:32Z |
| Sourceability | PIC16F877-20I/PQ | 46 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LTL Group | 6177047 | 10 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Rotakorn | 86685035 | 49 | - | - | - | - | - | 2019-08-23T15:28:46Z |
| Component Electronics | PIC16F877-20I/PQ | 50 | 70.15 | 70.15 | 70.15 | 70.15 | 70.15 | 2019-10-24T14:05:15Z |
| Classic Components | PIC16F877-20IPQ | 1,409 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| C Plus Electronics | PIC16F877-20I/PQ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | PIC16F877-20I/PQ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Freelance Electronics | PIC16F877-20I/PQ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-15T17:01:21Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for PIC16F877-20I/PQ due to regional differences or acquisition. PIC16F877-20I/PQ may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- PIC16F877-20I/PQ Microchip Technology
- PIC16F877-20I/PQ Microchip Technology / Atmel
- PIC16F877-20I/PQ Microchip - Microcontrollers
- MICROCHIP TECHNOLOGY PIC16F877-20I/PQ PIC16 ...
- Microchip Technology PIC16F877-20I/PQ Microcontrollers
- PIC16F877-20I/PQ - Microchip - 8 Bit Microcontroller, Flash ...
- Microcontroller Microchip PIC16F877-20I/PQ TQFP44
- PIC16F877-20I/PQ MICROCHIP - DENA
- PIC16F877-20I/PQ Microchip Integrated Circuit
- Microchip PIC16F877-20I/PQ