- Mfr. #:
- PIC16LF84A-04/SS
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 68 RAM 13 I/O
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SSOP-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | RS-232 |
| Data RAM Type: | RAM |
| Series: | PIC16(L)F8x |
| Processor Series: | PIC16 |
| Core: | PIC |
| Tradename: | PIC |
| ADC Resolution: | No ADC |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | MCU |
| Program Memory Type: | Flash |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Length: | 7.2 mm |
| Data RAM Size: | 68 B |
| Factory Pack Quantity: | 67 |
| Data ROM Size: | 64 B |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 5.3 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 4 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Number of I/Os: | 13 I/O |
| Height: | 1.75 mm |
| Program Memory Size: | 1.75 kB |
| Number of Timers/Counters: | 1 Timer |
| Unit Weight: | 0.016000 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
PIC16LF84A-04/SS Price & Stock
Microchip PIC16LF84A-04/SS pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | PIC16LF84A-04/SS-ND | - | - | - | - | 28.14 | 28.14 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Microchip | PIC16LF84A-04/SS | 3,015 | 28.92 | 28.92 | 27.37 | 25.75 | 24.90 | 2019-11-28T02:02:21Z |
| Avnet | PIC16LF84A-04/SS | - | - | - | - | 31.06 | 29.64 | 2019-11-28T02:31:36Z |
| Master Electronics | PIC16LF84A-04/SS | - | - | - | 25.26 | 23.78 | 23.78 | 2019-11-28T10:00:00Z |
| Onlinecomponents.com | PIC16LF84A-04/SS | - | - | - | 25.26 | 23.78 | 23.78 | 2019-11-28T12:12:38Z |
| Newark | 23C5692 | - | - | - | - | 28.21 | 28.21 | 2019-11-28T03:45:04Z |
| Avnet Europe | PIC16LF84A-04/SS | - | 44.31 | 39.88 | 35.89 | 35.89 | 35.89 | 2019-11-28T08:25:06Z |
| Allied Electronics & Automation | 70547817 | - | - | - | - | 33.77 | 33.77 | 2019-11-28T11:37:19Z |
| LTL Group | 6256887 | 111 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Nexxon | PIC16LF84A-04/SS | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | PIC16LF84A-04/SS | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | PIC16LF84A-04/SS | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | PIC16LF84A-04/SS | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for PIC16LF84A-04/SS due to regional differences or acquisition. PIC16LF84A-04/SS may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- PIC16LF84A-04/SS Microchip Technology - Digikey
- PIC16LF84A-04/SS Microchip Technology - Mouser Electronics
- PIC16LF84A-04/SS Microchip - Microcontrollers - Distributors, Price ...
- PIC16LF84A-04/SS by Microchip 8 Bit Microcontrollers | Avnet
- PIC16LF84A-04/SS Breakout Board - Proto Advantage -
- PIC16LF84A-04/SS footprint & symbol by Microchip | SnapEDA
- $942.69$942.69$19.00$19.00$5.51$5.51$180.65Pre-owned$180.65Pre-owned$53.53$53.53$121.50$121.50$6.78$6.78$111.00$111.00
- $942.69$942.69$19.00$19.00$5.51$5.51$180.65Pre-owned$180.65Pre-owned$53.53$53.53$121.50$121.50$6.78$6.78$111.00$111.00
- (5PCS) PIC16LF84A-04/SS IC MCU FLASH 1KX14 EE ...
- PIC16LF84A-04/SS Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- PIC16LF84A-04/SS Microchip Technology – Price, Stock ...
- $107.06$107.06$131.43$131.43$6.36$6.36$12.98$12.98$8.90$8.90$10.15$10.15$5.19$5.19$7.95$7.95
- $107.06$107.06$131.43$131.43$6.36$6.36$12.98$12.98$8.90$8.90$10.15$10.15$5.19$5.19$7.95$7.95
- PIC16LF84A-04/SS Microchip, 8 Bit MCU, Flash, PIC16 ... - Newark