- Mfr. #:
- PMPB20EN,115
- Description:
- MOSFET 30V N-channel Trench MOSFET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Type: | MOSFET |
| Product Category: | MOSFET |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Package / Case: | DFN-2020MD-6 |
| Typical Turn-On Delay Time: | 9 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 9 ns |
| Fall Time: | 8 ns |
| Forward Transconductance - Min: | 8 S |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 30 V |
| Pd - Power Dissipation: | 3.5 W |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 20 V |
| Rise Time: | 17 ns |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 16.5 mOhms |
| Qg - Gate Charge: | 10.8 nC |
| Id - Continuous Drain Current: | 10.4 A |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 1 V |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.000254 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Request a quote PMPB20EN,115 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of PMPB20EN,115 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
PMPB20EN,115 Price & Stock
Nexperia PMPB20EN,115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | PMPB20EN,115 | 17,029 | 0.844 | 0.844 | 0.703 | 0.633 | 0.633 | 2019-11-29T09:53:59Z |
| RS Components | 7982772 | 6,390 | - | - | 1.47 | 1.42 | 1.42 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 7982772P | 6,390 | - | - | 1.47 | 1.42 | 1.42 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1659790 | - | - | - | - | - | 1.15 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Mouser | 771-PMPB20EN,115 | 3,548 | 2.74 | 2.06 | 1.12 | 1.02 | 0.675 | 2019-11-27T12:46:16Z |
| Chip One Stop Japan | C1S548200847260 | 9,000 | 4.87 | 1.98 | 1.32 | 1.08 | 1.08 | 2019-11-29T12:28:04Z |
| element14 APAC | 2191811 | 1,362 | 2.47 | 2.06 | 1.40 | 0.919 | 0.890 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Arrow Electronics | PMPB20EN,115 | 2,575 | 2.66 | 1.98 | 1.05 | 0.928 | 0.928 | 2019-11-08T15:26:08Z |
| Arrow Electronics | PMPB20EN,115 | 425 | 2.66 | 1.98 | 1.06 | 0.958 | 0.780 | 2019-11-08T15:26:08Z |
| Digi-Key | 1727-1247-2-ND | - | - | - | - | - | 0.757 | 2019-11-29T13:46:46Z |
| Verical | PMPB20EN,115 | 425 | - | - | 1.06 | 0.958 | 0.780 | 2019-11-08T15:26:08Z |
| Verical | PMPB20EN,115 | 2,575 | - | - | 1.05 | 0.928 | 0.928 | 2019-11-08T15:26:08Z |
| Avnet | PMPB20EN,115 | - | - | - | - | - | 0.627 | 2019-11-29T01:07:58Z |
| Farnell | 2191811 | 2,007 | - | 2.38 | 1.17 | 0.838 | 0.676 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Newark | 43W6162 | 1,362 | 2.74 | 2.06 | 1.12 | 1.02 | 1.02 | 2019-11-08T15:26:08Z |
| Avnet Europe | PMPB20EN,115 | - | - | - | - | - | 0.936 | 2019-11-29T08:03:07Z |
| Sourceability | PMPB20EN,115 | 48,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 4228280 | 1,882 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| GreenTree Electronics | PMPB20EN115 | 195 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | PMPB20EN,115 | 2,310 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for PMPB20EN,115 due to regional differences or acquisition. PMPB20EN,115 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- PMPB20EN,115 Nexperia
- PMPB20EN,115 Nexperia USA Inc.
- PMPB20EN - 30 V, N-channel Trench MOSFET
- PMPB20EN,115 - Nexperia - Power MOSFET, N Channel ...
- PMPB20EN,115 by Nexperia | MOSFETs
- PMPB20EN,115 NEXPERIA - Transistor: N-MOSFET | Trench
- PMPB20EN,115 Nexperia - Datasheet PDF, Footprint, ...
- PMPB20EN,115 - Nexperia - Power MOSFET, N Channel ...
- N-Channel MOSFET, 7 A, 30 V, 8-Pin DFN2020 Nexperia ...