- Mfr. #:
- PSMN7R8-120PSQ
- Description:
- MOSFET N-channel 120V 7.9mo FET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Type: | MOSFET |
| Product Category: | MOSFET |
| Id - Continuous Drain Current: | 70 A |
| Fall Time: | 60.8 ns |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 6.72 mOhms |
| Rise Time: | 55.3 ns |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Typical Turn-On Delay Time: | 45.5 ns |
| Pd - Power Dissipation: | 349 W |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 3 V |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 20 V |
| Qg - Gate Charge: | 167 nC |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 151.8 ns |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 120 V |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.211644 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
- PSMN N-Channel MOSFETs
- Nexperia PSMN N-Channel MOSFETs include standard and logic level, regular and enhancement mode, N-Channel MOSFETs in LFPAK, I2PAK, TO-220, and DFN3333-8 packages qualified to 150°C or 175°C. These Nexperia PSMN N-Channel MOSFETs are designed and qualified for use in a wide range of industrial, communications, and domestic equipment. The Nexperia logic level enhancement mode N-Channel MOSFETs in LFPAK packages feature ultra low QG, QGD, and QOSS for high system efficiencies at low and high loads, and ultra low RDS(on) and low parasitic inductance. They are also optimized for 4.5V gate drive utilizing NextPower Superjunction technology. The Nexperia standard and logic level N-Channel MOSFETs in I2PAK and TO-220 packages feature high efficiency due to low switching and conduction losses and are suitable for standard or logic level gate drive sources.
PSMN7R8-120PSQ Price & Stock
Nexperia PSMN7R8-120PSQ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | PSMN7R8-120PSQ | 498 | 9.06 | 9.06 | 8.08 | 7.37 | 7.37 | 2019-11-14T09:40:43Z |
| Mouser | 771-PSMN7R8-120PSQ | 172 | 18.61 | 15.80 | 12.64 | 9.20 | 7.93 | 2019-11-07T15:26:23Z |
| element14 APAC | 2319894 | 1,249 | 20.37 | 17.29 | 13.84 | 10.07 | 8.68 | 2019-11-15T02:02:16Z |
| Digi-Key | 1727-1816-ND | - | - | - | - | - | 7.47 | 2019-11-14T13:34:11Z |
| Avnet | PSMN7R8-120PSQ | - | - | - | - | - | 7.30 | 2019-11-14T06:33:21Z |
| Farnell | 2319894 | 1,348 | 22.17 | 15.92 | 12.67 | 8.59 | 7.53 | 2019-11-14T02:36:02Z |
| Newark | 90W9539 | 1,249 | 18.61 | 15.80 | 12.64 | 9.20 | 8.29 | 2019-11-14T02:44:45Z |
| Avnet Europe | PSMN7R8-120PSQ | 2,100 | - | - | 10.08 | 8.46 | 8.46 | 2019-11-14T07:28:06Z |
| Sourceability | PSMN7R8-120PSQ | 150 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LTL Group | 6881523 | 3,100 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| GreenTree Electronics | PSMN7R8-120PSQ | 150 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | PSMN7R8-120PSQ | 116 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | PSMN7R8-120PSQ | 200 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| North Star Micro | PSMN7R8-120PSQ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for PSMN7R8-120PSQ due to regional differences or acquisition. PSMN7R8-120PSQ may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- PSMN7R8-120PSQ Nexperia USA Inc. | Discrete Semiconductor ...PSMN7R8-120PSQ - Discrete Semiconductor Products - Digikey
- PSMN7R8-120PSQ Nexperia - Mouser Electronics
- Rochester Electronics (en-US) : Part PSMN7R8-120PSQ
- PSMN7R8-120PS - N-channel 120V 7.9mΩ ... - Nexperia
- PSMN7R8-120PSQ by Nexperia MOSFETs | Avnet
- PSMN7R8-120PSQ by Nexperia | MOSFETs | Arrow.com
- PSMN7R8-120PS Price & Stock - DigiPart
- PSMN7R8-120PSQ datasheet - Power MOSFET, N Channel, 120 V ...datasheet PSMN7R8-120PSQ - DigChip