- Mfr. #:
- RM24C64C-BTAC-B
- Description:
- EEPROM 8-TSSOP, 2.7V, TUBE, I2C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Interface Type: | Serial, 2-Wire, I2C |
| Package / Case: | SSOP-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | RM24C64C |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Tradename: | Mavriq |
| Product Type: | EEPROM |
| Product Category: | EEPROM |
| Brand: | Adesto Technologies |
| Manufacturer: | Adesto Technologies |
| Memory Size: | 64 kbit |
| Operating Supply Current: | 5 uA |
| Length: | 4.5 mm |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Width: | 3.1 mm |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Height: | 1.2 mm |
| Unit Weight: | 0.000825 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
- RM24C/25C Mavriq™ Serial EEPROM
- Adesto Technologies RM24C/25C Mavriq™ Serial EEPROM is non-volatile memory used in computers and other electronic devices. These memories belong to I2C/SPI serial device family which has 32Kb to 512Kb serial memory. The device utilizes Marviq serial memory and features high data retention, low power performance, and low voltage supply. These EEPROMs feature both random and sequential reads. The sequential reads are capable of reading the entire memory in single operation.
RM24C64C-BTAC-B Price & Stock
Adesto Technologies RM24C64C-BTAC-B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1265-1153-ND | - | 3.87 | 3.82 | 3.13 | 2.96 | 2.66 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Avnet | RM24C64C-BTAC-B | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T01:24:20Z |
| Newark | 67AC4188 | - | 6.88 | 5.49 | 3.72 | 2.81 | 2.20 | 2019-11-13T22:10:31Z |
| LTL Group | 5169730 | 17,338 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Nexxon | RM24C64C-BTAC-B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Adesto Technologies has several brands around the world that may have alternate names for RM24C64C-BTAC-B due to regional differences or acquisition. RM24C64C-BTAC-B may also be known as the following names:
- ADESTO
- ADT
- Adesto Technologies Corporation Inc
- Atmel/Adesto Technologies
- ADESTO TECHNOLOGIES CORP
- Adesto Technologies Corpo
AD5242BRUZ1M distributor
- RM24C64C-BTAC-B - Integrated Circuits (ICs)
- RM24C64C-BTAC-B Adesto Technologies
- RM24C64C-BTAC-B by ADESTO TECHNOLOGIES
- RM24C64C-BTAC-B - Hitech Semiconductor
- Buy Rm24c64c-btac-b,Ic Cbram 64k I2c 750khz 8tssop, ...Rm24c64c-btac-b 8-tssop Ics Slot Type Transistor Output Current ...
- Memory CBRAM Memory IC 64kb (32B Page Size) I²C 750 kHz 8 ...
- RM24C64C-BTAC-B Spot Trade| IC Data Sheet
- RM24C64C-BTAC-B品牌/批号原装正品-昂芯微科技