- Mfr. #:
- RS2KA-13-F
- Description:
- Rectifiers 2.0A 800V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMA |
| Packaging: | Reel |
| Product: | Rectifiers |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Series: | RS2KA |
| Type: | Fast Recovery Rectifiers |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Brand: | Diodes Incorporated |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Vr - Reverse Voltage: | 800 V |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Recovery Time: | 500 ns |
| Max Surge Current: | 50 A |
| Ir - Reverse Current: | 5 uA |
| Length: | 4.6 mm |
| Width: | 2.92 mm |
| Height: | 2.1 mm |
| If - Forward Current: | 1.5 A |
| Vf - Forward Voltage: | 1.3 V |
| Unit Weight: | 0.002258 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Pd - Power Dissipation: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
The price and lead time for RS2KA-13-F depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
RS2KA-13-F Price & Stock
Diodes Inc. RS2KA-13-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 621-RS2KA-13-F | 4,127 | 4.44 | 3.66 | 2.24 | 1.73 | 1.47 | 2019-12-09T17:43:35Z |
| Digi-Key | RS2KA-FDITR-ND | - | - | - | - | - | 1.43 | 2019-12-16T13:48:31Z |
| Avnet | RS2KA-13-F | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Avnet Europe | RS2KA-13-F | - | - | - | - | - | 0.774 | 2019-12-16T08:04:50Z |
| Dana Microsystems | RS2KA-13-F | 357 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| North Star Micro | RS2KA-13-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for RS2KA-13-F due to regional differences or acquisition. RS2KA-13-F may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- RS2KA-13-F Diodes Incorporated
- RS2KA-13-F Diodes Incorporated
- RS2KA-13-F - Diodes Inc. - RECTIFIER, 800V, 1.5A
- RS2A/A - RS2M/A
- Rs2ka-13-f New And Original Electronic Components ...rs2ka 13, Diodes Incorporated | Price and Stock ... - Alibaba
- RS2KA-13-F Datasheet PDF - Diodes Incorporated.
- Diodes Incorporated RS2KA-13
- RS2KA-13-F диод >> недорого купить