- Mfr. #:
- S12Q
- Description:
- Rectifiers 1200V 12A Std. Recovery
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Type: | Standard Recovery Rectifiers |
| Series: | S12 |
| Product: | Rectifiers |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Brand: | GeneSiC Semiconductor |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-4 |
| Packaging: | Bulk |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Max Surge Current: | 280 A |
| Vr - Reverse Voltage: | 1200 V |
| If - Forward Current: | 12 A |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.1 V |
| Unit Weight: | 0.246918 oz |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
S12Q is available at OMO Electronic.We can offer S12Q for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
S12Q Price & Stock
GeneSiC Semiconductor S12Q pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1242-1235-ND | - | - | - | - | 30.60 | 30.60 | 2020-01-03T13:53:44Z |
| Onlinecomponents.com | S12Q | - | - | - | - | 25.05 | 25.05 | 2020-01-03T12:26:55Z |
| Master Electronics | S12Q | - | - | - | - | 25.05 | 25.05 | 2020-01-03T10:07:36Z |
| NAC Semi | GS0000000001728 | - | - | - | - | 28.86 | 28.86 | 2020-01-03T20:14:12Z |
Alternate Names
GeneSiC Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S12Q due to regional differences or acquisition. S12Q may also be known as the following names:
- GENESIC
- GENESIC SEMI
AD5242BRUZ1M distributor
- Sterilight S12Q-PA Ultraviolet (UV) Sterilizers
- S12Q-PA UV System
- Sterilight S12Q-PA 15 GPM (110v)
- Viqua Sterilight S12Q-PA UV System - DISCONTINUED
- Pack of 2 S36RL UV Lamps for S12Q ...
- Sterilight S12Q-PA Silver UV Disinfection System 15GPM
- Sterilight R-Can S12Q-PA Replacement UVC Light Bulb
- Viqua Sterilight S12Q-PA Silver Series UV System 15 gpm
- S12Q SCLCL3 | Ø3/4″ STEEL BORING BARS12Q SDUCL3 | Ø3/4″ STEEL BORING BAR