- Mfr. #:
- S25DR
- Description:
- Rectifiers 200V 25A REV Leads Std. Recovery
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Type: | Standard Recovery Rectifiers |
| Series: | S25 |
| Product: | Rectifiers |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Brand: | GeneSiC Semiconductor |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-4 |
| Packaging: | Bulk |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Max Surge Current: | 373 A |
| If - Forward Current: | 25 A |
| Vr - Reverse Voltage: | 200 V |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.1 V |
| Unit Weight: | 0.246918 oz |
More Information
Request a quote S25DR at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of S25DR In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
S25DR Price & Stock
GeneSiC Semiconductor S25DR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | S25DRGN-ND | - | - | - | - | 37.31 | 37.31 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Onlinecomponents.com | S25DR | - | - | - | - | 30.55 | 30.55 | 2020-01-22T12:23:50Z |
| Mouser | 905-S25DR | - | 61.56 | 55.42 | 45.63 | 38.24 | 38.24 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| Master Electronics | S25DR | - | - | - | - | 30.55 | 30.55 | 2020-01-22T10:03:37Z |
| NAC Semi | GS0000000001755 | - | - | - | - | 35.21 | 35.21 | 2020-01-22T19:21:58Z |
Alternate Names
GeneSiC Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S25DR due to regional differences or acquisition. S25DR may also be known as the following names:
- GENESIC
- GENESIC SEMI
AD5242BRUZ1M distributor
- S25DR GeneSiC Semiconductor
- S25DR - Discrete Semiconductor Products
- S25DR footprint & symbol by GeneSiC Semiconductor
- S25B thru S25JR
- [rectifier Single] S25dr Diode Gen Purp 200v 25a Do220aa
- Techno-Aide Replacement 25mm Sphere Markers
- Imaging Scaling Marker Device
- FREE FLOW DESIGN / CPM9V SUPER TOUGH STEEL
- Genuine Original Whirlpool Fridge Water Filter S20DR ...