- Mfr. #:
- S25FL064LABNFI040
- Description:
- NOR Flash Nor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | USON-8 |
| Packaging: | Tray |
| Interface Type: | SPI |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | S25FL064L |
| Product Category: | NOR Flash |
| Product Type: | NOR Flash |
| Memory Type: | NOR |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Architecture: | Floating Gate |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Timing Type: | Asynchronous |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Organization: | 8 M x 8 |
| Memory Size: | 64 Mbit |
| Speed: | 54 MHz, 108 MHz |
| Maximum Clock Frequency: | 54 MHz, 108 MHz |
| Factory Pack Quantity: | 490 |
| Supply Current - Max: | 30 mA |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Cypress FL-L NOR Flash Memory Family
- Cypress FL-L NOR Flash Memory Family uses a 65nm process lithography and floating gate technology. The FL-L family connects to a host system via a Serial Peripheral Interface (SPI). The FL-L family supports traditional SPI single bit (Single I/O or SIO), as well as optional 2 bit (Dual I/O or DIO). Also, it supports four bit wide Quad I/O (QIO) and Quad Peripheral Interface (QPI) commands.
S25FL064LABNFI040 Price & Stock
Cypress Semiconductor S25FL064LABNFI040 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 428-4049-ND | 2,954 | 7.93 | 7.21 | 6.33 | 5.96 | 5.43 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| RS Components | 1811559 | 478 | - | - | - | 14.55 | 14.55 | 2020-01-05T12:13:19Z |
| RS Components | 1811576 | - | - | 19.23 | 15.49 | 12.40 | 12.40 | 2020-01-05T12:13:19Z |
| RS Components | 1811576P | - | - | - | 15.49 | 12.40 | 12.40 | 2020-01-05T12:13:19Z |
| Mouser | 727-S25FL064LABNF040 | 1,312 | 7.93 | 7.21 | 6.32 | 6.27 | 6.27 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| Chip One Stop Japan | C1S159300622215 | 477 | 19.19 | 14.64 | 12.05 | 12.05 | 12.05 | 2020-01-05T11:24:10Z |
| element14 APAC | 2768038 | 306 | 15.93 | 14.57 | 12.61 | 11.85 | 11.85 | 2020-01-04T02:18:52Z |
| Arrow Electronics | S25FL064LABNFI040 | 165 | 7.58 | 6.94 | 6.16 | 5.62 | 5.34 | 2020-01-04T15:57:34Z |
| Arrow Electronics | S25FL064LABNFI040 | 70 | 7.58 | 6.94 | 6.16 | 5.62 | 5.34 | 2020-01-04T15:57:34Z |
| Verical | S25FL064LABNFI040 | 165 | - | 6.94 | 6.16 | 5.62 | 5.34 | 2020-01-04T17:45:06Z |
| Verical | S25FL064LABNFI040 | 70 | - | - | 6.16 | 5.62 | 5.34 | 2020-01-04T17:45:06Z |
| Verical | S25FL064LABNFI040 | 480 | - | - | 13.37 | 8.61 | 7.77 | 2020-01-04T17:45:06Z |
| Farnell | 2768038 | 306 | 14.66 | 14.66 | 11.10 | 10.07 | 9.06 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Newark | 18AC7790 | - | 20.46 | 18.51 | 14.86 | 9.57 | 8.40 | 2019-12-27T22:32:14Z |
| Hermes Engineering | S25FL064LABNFI040 | 490 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Classic Components | S25FL064LABNFI040 | 755 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| Abacus Technologies | S25FL064LABNFI040 | 4,974 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S25FL064LABNFI040 due to regional differences or acquisition. S25FL064LABNFI040 may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- S25FL064LABNFI040
- S25FL064LABNFI040 Infineon Technologies - Digikey
- S25FL064LABNFI040 Infineon Technologies
- Cypress Semiconductor S25FL064LABNFI040 - Datasheet
- Infineon Technologies - FLASH MEMORY, 64MBIT, USON-8
- S25FL064LABNFI040 INFINEON (CYPRESS) - IC - TME.eu.
- Infineon S25FL064LABNFI040
- cypress - infineon technologies s25fl064labnfi040 - Element14
- INFINEON S25FL064LABNFI040