- Mfr. #:
- S29AL008J70BFI023
- Description:
- NOR Flash Nor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | S29AL008J |
| Packaging: | Reel |
| Interface Type: | Parallel |
| Product Category: | NOR Flash |
| Product Type: | NOR Flash |
| Memory Type: | NOR |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Package / Case: | FBGA-48 |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Timing Type: | Asynchronous |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Memory Size: | 8 Mbit |
| Speed: | 70 ns |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Supply Current - Max: | 20 mA |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Organization: | 1 M x 8 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- S29AL 8-/16-Megabit 3.0 Volt-only Flash Memory
- Cypress S29AL008J / S29AL016J 8- / 16-Megabit 3.0 Volt-only Flash Memory devices are designed to be programmed in-system with the standard system 3.0 volt VCC supply. A 12.0V VPP or 5.0 VCC are not required for write or erase operations. These Cypress memory devices can also be programmed in standard EPROM programmers. S29AL008J 8-Mbit device is organized as 1,048,576 bytes or 524,288 words. S29AL016J 16Mbit device is organized as 2,097,152 bytes or 1,048,576 words.
S29AL008J70BFI023 Price & Stock
Cypress Semiconductor S29AL008J70BFI023 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 428-4034-1-ND | 4,980 | 11.96 | 10.91 | 9.44 | 8.87 | 8.87 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Digi-Key | 428-4034-6-ND | 4,980 | 11.96 | 10.91 | 9.44 | 8.87 | 8.87 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Digi-Key | 428-4034-2-ND | 2,500 | - | - | - | - | 7.87 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Mouser | 727-29AL008J70BFI023 | 2,475 | 17.24 | 15.57 | 12.51 | 8.76 | 8.76 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| LTL Group | 6879971 | 5,201 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T00:43:02Z |
| Sierra IC | S29AL008J70BFI023 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S29AL008J70BFI023 due to regional differences or acquisition. S29AL008J70BFI023 may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- S29AL008J70BFI023 - Integrated Circuits (ICs)
- S29AL008J70BFI023
- S29AL008J70BFI023 Infineon Technologies
- S29AL008J70BFI023 Cypress Semiconductor - Datasheet ...
- Cypress Semiconductor S29AL008J70BFI023
- Compare S29AL008J70BFI023 vs M29W800DB70ZA1T
- S29al008j70bfi023 [advantage Inventory] Memory Chip ...S29al008j70bfi023 48-fbga (8.15x6.15) Ics ... - Alibaba
- S29AL008J70BFI020E Price & Stock